Kapat

Search Console Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Dev Rehber

Anasayfa Araçlar Search Console Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Dev Rehber
google-webmaster-tools

Search Console Rehberi

Google Search Console Nedir ? Web Master Tools Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle Search Consol’un ne olduğunu ve mantığını anlayalım siteniz için hayati önem taşıyan bu araçı dikkatli bir şekil de okuyarak inceleyin, şuna gerçekten inanın ki bize bu konuda teşekkür edeceksiniz.

Google Search Console, Google’ın web site sahipleri için sunmuş olduğu eşsiz bir altın niteliğin de web yönetimi aracıdır. Bu araç sayesin de web sitenizin Google’da ki konumunu, durumunu ve web sitenizi izlemeniz için Google’ın sunmuş olduğu bir ücretsiz araçtır. Google arama motorunun web sitenizi dizine eklemesi için, bu araça kayıt olmanız gerekmiyor. Yalnız arama motoru Google’ın web sitenizi nasıl değerlendirdiğini ve arama motoru sonuçların da nasıl bir yere sahip olduğunuzu izlemenizi sağlamaktadır. Bu araç ciddi anlamda hayati önem taşımaktadır. Web siteniz için, tüm optimizasyon işlemlerini, hatalarınızı ve eksiklerinizi analiz edip erken müdahale edebilmenize yarayan kullanıcı dostu arayüze sahip bir araç olmakla beraber sitenizi büyütmenize ve SEO diye tabir ettiğimiz arama motoru optimizasyonu konusun da el ayağınız olacaktır.

Search Console’u kullanmanız için geçerli sebepler.

Web sitenizin arama motoru sonuçların’da ki performansına göz atarak, durumu hakkın da bilgiler edinebilir ve müdahale edebilirsiniz peki bunlar neler;

 • Arama motoru Google’ın sitenizde ki içeriklerinize erişebildiğine emin misiniz?
 • Google arama sonuçlarında eklemiş olduğunuz yeni içeriklerinizin indexlenmesi için yani taranabilmesi için istek gönderebilirsiniz ayrıca siteniz de bulunan dizine eklenmesini istemediğiniz içerikleri kolayca engelleyebilirsiniz.
 • Görsellik bakımından ilgi çekici içerikler üretip, bu içerikleri detaylıca analiz edebilirsiniz.
 • Sitenizin analizini yaparak, eksikleri gidererek arama sonuçlarında ki sıralamanızı koruyabilmek adına sitenizin kötü durumlardan dolayı etkilenmemesi için en iyi şekil de yapılandırabilirsiniz.
 • Sitenize sizden habersiz, kötü niyetli kişiler tarafınca eklenmiş kodları, güvenlik sorunlarınızı ve spam cezası almamanız için sitenizi yakından takip ederek bu tarz sorunlara erken müdahale edebilirsiniz.

Sitenizin arama sonuçların’da ve global tüm ülkeler üzerinde ki pozisyonunu takip edebilirsiniz;

 • Arama motoru üzerinden yapılan aramalar ile, siteniz arama sonuçların da nasıl görünmeye başladı?
 • Yapılan bazı aramalar, sitenize diğer içeriklerden daha fazla kullanıcı getirdi mi?
 • Bir ticaret siteniz mi var? Peki ürünlerinizin fiyatları, şirketinizin ve iletişim bilgilerinizin google zengin arama sonuçlarında çıkması için çalışma yapıldı mı?
 • Web sitenize bağlantı veren, diğer web siteleri hangileri?
 • Web sitenizin mobil sürümü, akıllı telefonlar da arama yapan kullanıcılarınız için yeterince kolaylık sağlıyor mu? Mobil sitenizin performans durumu ne?

Tam anlamı ile, yukarı da madde halin de belirtmiş olduğum tüm işlemlere ve özelliklere sahip olacaksınız, ve sitenizin tüm durumu hakkın da yukarıda ki belirtmiş olduğum maddeleri yakından takip ederek sitenizin durumunu an ve an takip edeceksiniz. Oldukça heyecan verici öyle değil mi ? Üstelik hiç bir ücret alınmadan, tamamen ücretsiz bir şekil de kullanım sağlamak sanırım bu da kulağa hoş geliyor öyleyse devam edelim.

Ücretsiz sunulan Search Console’u kimler tercih etmeli?

Bu sorunun cevabını Google kesinlikle şöyle vermiş; sitesi olan tüm insanlar kesinlikle bu aracı kullanmalı. Genel bir amaç için kullanmak isteyen kişiler, profesyonel olarak kullanmak isteyen uzman kişiler, site yönetimine yeni başlamış ve ileri düzey bilgi sahibi olmayı hedefleyenlere kadar Google Search Console tam olarak size istediğinizi verebilir.

 • Site Yöneticileri: Bir web sitesi yönetiyorsunuz, sitenizin sorunsuz bir şekil de ilerlemesini siz sağlarsınız. Search Console sitenizi izlemeniz için size eşsiz özellikler sunucak peki ya bunlar neler? Web sitenize saldırı olduğu zaman, Search Console bunu size bildirecek ve etkilenen dosyalarınızı düzeltmeniz için rehberlik edecektir. Sunucu yani ‘hosting’ taraflı hataların oluşması durumunda gerekli optimizasyon işlemleri ve hataları düzeltmeniz için size ilgili dosyaları gösterecektir ayrıca siteniz hacklendiği zaman yani sizin rızanız dışında üçüncü taraf kişilerin gizlice sitenize sızıp zararlı linkler eklemesini ve site çalışma düzenini kötü etkileyebilecek tüm unsurları yine search console size bildirecektir. Dahası da var, arama sonuçların da ki konumuzunu iyileştirmeneniz için sıralamalar da daha iyi bir konuma sahip olabilmeniz için hatalarınızı ve gerekli yapılacak optimizasyon önerilerini de google size bildirecektir.
 • Bir çalışanı yetkilendirmiş işletme sahibi: Bir işletme sahibisiniz ve Search Console’u kullanma hakkın da hiç bir fikriniz yok ve bu yüzden başka birisini yetkilendirdiniz, yalnız birşeylerin farkın da olmanız gerekiyor. Search Console’u kullanmak oldukça kolay ve en azından Search Console’u kullanımının temel bilgilerine sahip olabilirsiniz. Bu sayede yetkilendirmiş olduğunuz kişinin, yapmış olduğu çalışmaları siteniz için ciddi durumlar olup olmadığını kolayca tüm raporlara bir tık ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca siteniz hakkın da ciddi kararlar verileceği zaman, görevlendirmiş olduğunuz çalışan ile beraber ortak karar alabilmeniz siteniz için ve işletmeniz için oldukça sağlıklı olacaktır. Bu yüzden en azından Search Console’un işlevini ve temel bilgilerini öğrenmeniz oldukça önemli.
 • SEO ve SEO pazarlama uzmanları; Arama motoru optimizasyonu uzmanı veya pazarlamacı iseniz, profesyonel olarak dijital pazarlama konusuna hakim olmuş ve odaklanmış birisi olarak, danışmanlığını yaptığınız veya hizmet sağladığınız müşterilerinizin site performanslarını ve trafiğini izlemenize olanak tanıyacaktır. Sitenin konumunu, anahtar kelimelerinizin sıralamasını ve detaylıca müşterilerinize raporlama sunmanıza olanak tanıyan bir eşsiz kaynaktır.İlgili siteler de ki analizleri, arama trendlerini, analytics raporlarını izlemenize ve stratejik olarak ilerleme çalışmaları yapmanıza olanak tanıyacaktır. Ayrıca google’ın diğer servisleri ile beraber örneğin AdWords ağı ile de Search Console’de ki bilgileri kullanabilir hedefleme sağlayabilirsiniz.

Search Console hakkın da neye yaradığını neler yapabileceğiniz konusun da ki temel bilgilere şimdi sahip olduğunuza göre artık, Google Search Console’u nasıl kullanacağınızı ve içerisin de bulunan özelliklerin ne işe yaradığını temel bilgi seviyesin de görsel destekli anlatmaya başlayalım. Konu yeterince ilgi görürse, Search Console’u ileri seviye kullanmanız için tam bir profesyonel olarak kullanabilmeniz adına diğer bir içerik üreteceğimizi buradan haber vermiş olalım.

 1. Gmail hesabınıza giriş yapın, gmail hesabınız yok ise buraya tıklayarak öncelikle bir gmail hesabı oluşturuyoruz.
 2. Daha sonra  search console paneline buraya tıklayarak erişim sağlayıp, sitemizi ekleme ve sitemizi doğrulama işlemine geçebiliriz.
Search Console site ekleme ve site doğrulama;
 1. Sağ menüde gördüğünüz gibi “Özellik Ekle” veya ilk defa eriştiğiniz için site ekle diye bu tarz bir görüntü ile karşılacaksınız.
 2. Bölümde gördüğünüz gibi yönetmek istediğiniz mülkü seçin yani  sitenizi alt kısımda bulunan yerden site adresinizi girerek Ekle yazan mavi butona tıklıyoruz. Arka plan’da dikkat ettiyseniz yengeec.com sitemizin 4 farklı şekil de eklendiğini göreceksiniz. Web siteniz de “SSL” sertifikası mevcut ise sitenin 4 farklı uzantısını ekliyoruz resimde gördüğünüz gibi.
http://www.yengeec.com http://yengeec.com https://www.yengeec.com   https://yengeec.com

Bunu neden yapıyoruz? Sitemizi 4 farklı şekil de eklememizin nedeni şu  www.siteadresimiz.com olarak ve siteadresimiz.com olarak her iki şekil de sitemize ulaşabilmelerini sağlamak için çeşitli olarak ekleme sağlıyoruz.

search-console-nedir-nasil-kullanilir

Sitemiz de dikkat ettiyseniz “SSL” sertifikası mevcut yani tarayıcı da ki adres bölümünün sol tarafına bakarsanız,  ssl-sertifikası-nasıl-kurulur şeklinde güvenli yeşil çubuk ifadesi yer alıyor bunun anlamı SSL sertifikasının olmasıdır.  Eğer web siteniz de SSL sertifikası yok ise, Search Console’a sitenizi 4 farklı şekil de eklemeyeceksiniz  SSL sertifikası olmayan kişiler web sitenizi 2 farklı şekil de ekleyecekler  http://siteadresiniz.com ve http://www.siteadresiniz.com şeklin de ekleyeceksiniz. SSL sertifikanız mevcut ise yukarıda belirttiğim gibi 4 farklı şekil de ekleyeceksiniz.

Sitenizi yazıp ekleye tıkladıktan sonra aşağıda ki gibi bir sayfa ile karşılacaksınız;

search console site ekleme

Görmüş olduğunuz gibi sitenin size ait olmasını kanıtlamanızı istiyor, yapacağımız işlem basit.

1.Bu HTML doğrulama dosyasını indirin yazan mavi bağlantıya tıklıyoruz ve sitenizi doğrulamanız için bilgisayarınıza bir html dosyası indiriyor. Görmüş olduğunuz gibi indirdiğimiz dosya aşağıda ki gibidir. Bu dosya sitemizin sahipliğini yani size ait olduğunuzu kanıtlamanıza yarayacak. Peki bu dosyayı nereye atacağız? Bunun 2 yolu var;google-web-master-tools-site-ekleme

 • FTP ile hostingimize (sunucumuza) bağlanıp sitemizin ana dizinine atıcağız yani hosting’e bağlanıp publich_html klasörünün içine atacağız.
 • Alternatif olarak bunu yapamıyorsak, yukarıda ki resim de 2. sekmede gördüğünüz gibi “Alternatif Yöntemler” adlı sekmeye tıklayarak bize vermiş olduğu doğrulama kodunu sitemizin <head> </head> bölümleri arasına eklenmelidir.

google-site-doğrulama

WordPress kullanıyor isek, kullandığınız temanın kendi paneli olabilir orada Header alanı kodlarını buraya ekleyebilirsiniz yazar, bu görmüş olduğunuz kodu oraya ekleyebilirsiniz, tema paneli yok ise manuel olarak şu şekil de ekleyebiliriz;

WordPress Admin panelimiz den, Görünüm sekmesine tıklayınız sonra > Düzenleyici sekmesine tıklayın daha sonra > sağ tarafta bulunan menüden header.php (Tema üst bölümü) yazan sekmeye tıklıyoruz.

wordpress-google-site-doğrulama

Bu işlemleri yaptıktan sonra, aşağıda ki gibi bir ekran ile karşılaşacağız;

Gördüğünüz gibi yukarıda ki resim de sitemizi doğrulamak için bize alternatif  olarak verdiği html kodunu aşağıda ki gibi <head> etiketinin altında bulunan <meta ile başlayan herhangi bir satırın altına ekliyoruz. Aşağıda kırmızı alanla çizdiğim gibi, herhangi bir <meta ile başlayan yazının bir alt satırına bize verdiği kodu bu şekil de ekleyebilirsiniz daha sonra aşağıya inerek dosyayı güncelle düğmesine basarak kayıt ediyoruz.

google-site-doğrulama

Bu işlem bittikten sonra, search console a geliyoruz ve  doğrula düğmesine tıklıyoruz.

google web master tools nedir

Doğrula düğmesine bastıktan sonra aşağıda ki gibi doğrulama sayfasıyla karşılacaksınız.

site doğrulandı google

Bu sayede manuel olarak sitemizi doğrulamış sayılıyoruz eğer ki wordpress kullanmıyorsanız, diğer tüm scriptler ve blog yazılımları için de bu şekil de ekleyebilirsiniz hepsinde <head> bölümü olduğu için tüm scriptler de direk verdiği kodu <meta yazan bir yazının hemen alt satırına ekleyip kaydedin aynı işlemleri yapın.

Sitemizi www olarak ekledik, şimdi www olmadan yani siteadresiniz.com olarak ta aynı şekil de ekleyeceksiniz merak etmeyin bu kadar işlemi tekrar baştan yapmayacaksınız, sitenizi doğruladığınız için  tekrar Özellik Ekle düğmesine basıp siteadresiniz.com yazıp, direk doğrula düğmesine basarak hızlıca ekleyebilirsiniz. Search Console Nedir biraz daha devam edelim.

Peki şimdi www.siteadresiniz.com olarak ve siteadresiniz.com olarak ekledik şimdi ne yapacağız?

Search Console ekranımız da aşağıda ki gibi görüntü olacak adım adım söylediklerimi yapın.

web master tools site ekleme işlemi

Gördüğünüz gibi www. olarak ve www olmadan sitemizi iki şekil de eklemiş olduk ve doğruladık. Domain adresiniz, her zaman  http:// ye yakın olmalıdır, bu arama motoru optimizasyonu için ve kullanıcı deneyimi için oldukça iyi bir etkendir. http://siteadresiniz.com olan yere tıklayınız ve web master tools ana ekranı ile karşılaşıcaksınız.

webmaster tools nasıl kullanılır

Sağ üst kısımda bulunan ayarlar düğmesini fark ettiniz mi ? Oraya tıklayarak ilk ayarımızı yapıyoruz  burada ki ayarla ülke hedeflememiz ayrıca kullanıcılar ne sitenize www olarak veya www olmadan yazdığın da hangi site uzantısına yönlendiriceğimizi seçiceğiz.

dişli-çark-nedir Dişli çarka tıkladıktan sonra, ikinci sırada olan “Site Ayarları” sekmesine tıklıyoruz ve ilk ayarlarımızı yapmaya başlıyoruz. Burada ki yapmış olduğumuz ayarlar, sitemize bağlanan kullanıcıların 2 site uzantısından hangisini kullanırlarsa kullansınlar, belirleyeceğimiz www veya www olmayan adımıza yönlendirmesini sağlayacak, bu şekil de ilk optimizasyonu yapmış oluyoruz. Sıkı dur! Daha öğreniceğin çok şey var.

 

search console ayarları resimli

Üst kısımda ki resimde gördüğünüz gibi url’leri siteadresi.com olarak görüntüle seçeneğini işaretleyin ardından alt kısımda bulunan Google sitemi optimize etsin (önerilen) seçeneğini işaretleyin. Burada artık işimiz bitti. Sol menüden Kontrol Paneli sekmesine tıklayarak Search Console anasayfasına dönelim.

Google Search Console Özellikleri Neler? Bunlar Ne İşimize Yarayacak?

Şimdi Search Console’un temel bilgilerini size aktaracağım, konumuz yeteri ilgi görürse ileri seviye her özelliğin tek tek kullanımını da anlatan bir makale paylaşacağımı bildirmek istiyorum.

 

Arama Görünümü

Sol tarafta gördüğüz gibi “Arama Görünümü” sekmesi mevcut burada ki özellikler neler ne işe yarar temel bilgi seviyesin de aktarıyım.

 • Yapılandırılmış veri: Bu özelliğe hiçte yabancı değilsiniz, daha önce çok kez google de arama yaparken karşılaştığınıza emin olun. Buna kısaca zengin snippetler diyoruz. Bunların kullanımını ilerleyen günler de anlatacağım, aşağıda görmüş olduğunuz resimler tamamen “Zengin Snippet”dir. Bunlar içeriği çeşitlendirmeye ve kullanıcı odaklı görünüme sahip olmasına yarıyor daha bir çok özelliği mevcut.
 • rich-snippet

Bu gibi özel yapılandırılmış verilere, genel olarak Rich-Snippet yani Zengin Snippetler deniliyor  bu tarz yapılandırılmış veriler ile, arama sonuçlarından kullanıcı bazlı dönüşler alabileceğinizi biliyor muydunuz? Herkes düz metinli içerikler yayınlarken sizin farklı olmanız daha çok tercih edilme sebebi olacaktır.

Zengin Kartlar: Zengin kartların kullanım amacı web sitenizde ki fırsatlar, ürünler ve yapacağınız etkinlikleri google arama sonuçlarına yansıtarak daha kullanışlı bir hale getirmenize yarayacak bir özelliktir. Ayrıca web sitenize oldukça kullanıcı çekebiliceğiniz bir özelliktir.

Zengin kartlar google arama sonuçların da aşağıda ki gibi görünür, daha önce karşılaştınız hatırlayacaksınız. Zengin kartların kullanımını da ilerleyen zamanlar da ileri seviye search console kullanımında açıklayacağım. Zengin kartlar çok çeşitli kullanılabiliyor, bunları şu şekil de göstermek istiyorum. Aşağıda görmüş olduğunuz 19 Adet zengin kart mevcut, bu kartları web siteniz için bu şekil de yapılandırıp kullanabiliyorsunuz zengin kartları web siteniz için yapılandırdığınız da aşağıda ki gibi sitenizi arayan kullanıcılara bu tarz farklı farklı biçimler de göstererek ilgi çekmesini sağlıyor ayrıca google tarafından da bunları kullanmanız tavsiye ediliyor.

Veri İşaretleyici: Bu araç ise, sitenizin arama sonuçların da verilerini göstermesini sağlayan kullanılabilir ve tercih edilmesi gereken güzel bir araç. Bu aracı’da temel olarak tanıtıyorum ilerleyen günler de detaylı olarak tüm özelliklere el atacağız.

google veri işaretleyici aracı nasıl kullanılır

google veri işaretleyici aracı nasıl kullanılır

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar AMP: Burası kritik önem taşıyor, AMP hakkın da bilginiz yok ise kesinlikle AMP kurulumunu yapmamanızı öneriyorum bir uzmandan destek almanız gerekebilir, ileri zamanlar da AMP kurulumu nasıl yapılır?  Amp reklam ekleme nasıl yapılır? konularına detaylıca gireceğiz. Kısaca amp’yi görsel olarak tanıtalım.

amp-nedir-nasıl-kurulur-amp-ayarları

Hızlandırılmış mobil sayfalar yani “AMP” özelliği, yakın zaman da hayatımıza girdi. WordPress kullanıcıları için AMP eklentisi ile, sitenizi amp uyumlu hale getirebiliyorsunuz. AMP mobil görünüm de oldukça kullanıcı odaklı yapılmış, rahat gezinebilen ve yoğun eklentisi olmayan sade ve kullanıcı dostu bir sistemdir. Yani temanız “MOBİL” uyumlu ise ki artık mobil uyumlu yani Responsive olmayan temalar yoktur diye düşünüyorum, Mobil uyumlu olduğu halde sitenize google AMP’yi kullanmanızı öneriyor SEO açısından da oldukça önemli, artık masaüstü trafiğinden çok, mobil trafiğin artışı olduğu için Google tamamen artık mobil optimizasyona yönelik ciddi adımlar atıyor. Bu yüzden “AMP” olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. AMP mobil temanızdan harici, aşağıda ki gibi görünür, oldukça sade ve kullanışlı bir haldedir.

wordpress amp ayarları google amp eklentisi kullanma amp eklentisi ayarları nasıl yapılır amp nasıl kurulur

Kritik olan tüm özellikleri anlattığımıza göre artık diğer özellikleri kısaca toplu bir şekil de madde halin de anlatabiliriz.

google console özellikleri 2018

Arama Trafiği Bölümü ve Özellikleri ;
 • Search Analytics: Bu özellik sitenizi arama sonuçlarında hangi kelime üzerinden tıklayarak geldiklerini analiz etmenize yarıyor ve genel olarak bir Arama Analizi sunuyor oldukça kapsamlı ve filtreleme ile tüm verilere göz atabiliyorsunuz.

search analiz nasıl kullanılır

 • Sitenize Bağlantılar: Bu özellik ise, diğer web sitelerin kendi sitelerin de sizin site linkinizi paylaşması anlamını taşısada, farklı şekillerde de kullanılıyor yani aldığınız backlinkleri buradan analiz edebilirsiniz, ayrıca sitenize spam olan web sitelerin den rakipleriniz sitenizin linkini eklemişse, buradan göz atabilir kötü linkleri google disavow tool ile bu kötü backlinkleri  red edebilirsiniz. İlerleyen günler de Google Disavow Tool hakkın da bilgiler verececeğim.
 • Dahili Bağlantılar: Bu özellik ise, site içerisin de bulunan tüm link yapılarınızı makaleleriniz, bilgi sayfalarınız ve aklınıza gelecek tüm link yapılarınızın listelendiği yerdir.
 • Manuel İşlemler: Spam’dan bahsetmiştik ya, işte tam olarak Google spam ekibi, sitenizde 404 hatalarının yükselişi, kopya içerikler, telif hakkına sahip içerikler, arama motoruna “BOT” ile sürekli içerik göndermeniz durumunda google spamla mücadele yetkilileri sitenize ceza vererek, arama sonuçlarından ilk 500 sıralamadan daha geriye atıyor yani bu demek oluyor ki arama sonuçlarından yok oluyorsunuz. Bu yüzden tamamen özgün ve kullanıcı dostu içerikler paylaşmanız gerekiyor. Manuel spam cezalarınızı bu sekmeden kontrol edebilirsiniz.
 • Uluslararası Hedefleme: Bu özellik, search console’u yeni kullanan bireyler için kullanılması uygun değil, yapacağınız bir hata sonucu ülke hedeflemeyi yanlış yaparsanız örneğin, Türkiye’de gösterilmeniz gerekirken siteniz Türkiye’ye değil de yurtdışında herhangi bir ülkeye gösterilebilir. Bu da sitenizin arama sonuçlarından kötü etkileneceği anlamına geliyor. Google otomatik olarak hreflang etiketi ile, sitenizin hangi ülkeden yayın yaptığını ve hangi dilden yayın yaptığını anlayarak, otomatik olarak kendisi ayarlıyor buraya karışmıyoruz.
 • Mobil Kullanılabilirlik: Burada sitenizin mobil uyumluluğunu gösteren bilgi mesajları alırsınız, eğerki siteniz mobil uyumlu ve hatasız bir şekil de ise yeşil bir tik ile tebrikler siteniz mobil uyumlu olarak çalışıyor gibi bir yazı göreceksiniz eğer ki hatalar var ise, bu sorunları hata mesajının üzerine tıklayarak çözümleye bilirsiniz.

Search Console Nedir? konusun da umuyoruz ki temel bilgilere sahip olma yolunda ilerliyorsun şimdi diğer özelliklere geçelim

Google Dizin ve Özellikleri
 • Dizin Durumu: Bu özellik siteniz de paylaştığınız tüm içeriklerinizin arama motoruna eklendiği zaman, sayısal bir değer olarak karşınıza çıkar örneğin 500 içerik dizine eklendi gibi bilgiler sağlar.

dizine-eklenen-toplam-sayfa

 • Engellenen Kaynaklar: Bu özellik ise, google arama motorunun sitenizde ki içerikleri engellediği zaman burada listeler, engellemesinin bir çok nedeni olabilir. Robots.txt dosyanızı yanlış yapılandırmış olabilirsiniz, veya javascript .js uzaktan çağırılan dosyalar yüzünden engellemiş olabilir. Engellenen dosyalar burada listelenir ve engellenen dosya yüzünden etkilenen tüm sayfalarınız altında yer alır. Gördüğünüz gibi 33 adet etkilenen dosyamız mevcut bunun nedeni ise uzaktan çağırılan javascript dosyasıdır. Düzeltmeleri sağladık, google botları sitemizi taradığı zaman bu sorun ortadan kalkıcaktır.

engellenen-sayfalar-nasıl-düzeltilir

 • URL’leri kaldır: Bu özellik ile siteniz de bulunan arama sonuçlarında yer almasını istemediğiniz içeriklerinizi gizleyebilir ve geçici olarak kaldırabilirsiniz. Görüldüğü üzere buradan yapılacak olan işlemler içeriği geçiçi olarak gizlemeye ve arama sonuçlarından kaldırmaya yaramaktadır.

url-leri-kaldir

Tarama Bölümü ve Özellikleri
 • Tarama Hataları: Bu bölümün amacı şudur, google botları sitenizi taradığı zaman, hatalı olan taramalar gerçekleştirdiğin de yani bir içerik yayınladınız ve sonra kaldırdınız, google botları tekrar sitenizi ziyaret ettiğin de bu içeriğe ulaşamazsa bunu tarama hataları sayfasına yansıtır. Bu tarama hataları genel olarak 404 bulunamadı hatası olarak geçer. Bu içerikleri, düzeltmenin yolu elbette vardır, bir diğer içeriğimiz olan 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme adlı makalemizi inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

search-console-tarama-hatalari-çözümü

 • Tarama İstatistikleri: Bu özellik, google’ın botlarının sitenizi ne kadar sıklıkla taradığını ve ne kadar sayfanızı taradığını görmeniz için dizayn edilmiştir. Burada ki tarama işlemleri  son 90 gün içerisin de google’ın botlarının siteniz deki taramaları yaptığını gösteriyor. Yani 90 günlük tarama verileriniz her 90 günde bir yenilenir.

google-tarama-istatistikleri

 • Google gibi Getir: Bu özelliğin kullanımıda işlemi de oldukça güzel. Örneğin 2 dakika önce sitenize yeni içerik girdiniz, google botlarının sitenize gelip taramasını beklemek istemiyorsunuz ve direkt olarak içeriğinizi dizine eklemesini istiyorsunuz. İçeriğinizin linkini kopyalayıp buraya yapıştırıp google gibi getir yaptığınız da o an eklemiş olduğunuz içeriğe google botları gelip, tarama yaparak hemen dizine ekliyor. Bu aracı bu şekil de kullanıyorsunuz.

google-gibi-getir

 • Robots.txt Test Aracı: Robots.txt gerçekten kullanmasını bilmiyorsanız, oldukça tehlike bir dosyadır. Robots.txt ile içerisine gireceğiniz kodlar sitenizi tamamen google arama sonuçlarında engellemesini sağlayabilir. Bu yüzden Robots.txt dosyası oluştururken bir bilginiz yok ise, uzman birisin den destek almanızı öneriyorum. Robots.txt dosyası bir metin dosyasıdır, bu dosyaya sitenizin arama motorlarının eklememesini istediğiniz ve ulaşmamasını istemediğiniz sayfaları taramamasını söylüyorsunuz anlıyıcağınız bilmiyorsanız robots.txt dosyasını bir uzmana yaptırınız. Daha sonra buradan robots.txt test aracından sitenizi test ederek, arama sonuçların dan siteniz engellenmiş mi yoksa izin verilmiş mi görebilirsiniz.  Test sonucunda izin verildi yazıyorsa herhangi bir sorun yoktur, engellendi yazıyorsa derhal bir uzmana danışın.

robots ayarları

 • Site Haritaları: Adından da anlayabileceğiniz gibi site haritaları arama motoru botlarına yol gösteren birer rehber gibidirler. Şu sayfanın içerisin de bunlar var, bu kategorinin içerisin de şu içerikler var gibi yol tarifi yapan bir işlevsel haritalardır. Site haritalarınızı kendiniz manuel olarak oluşturabiliyorsunuz, yalnız wordpress kullanıyorsanız Yoast Seo Eklentisi ile site haritalarınızı otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Site haritanızı oluşturdunuz ana dizine yerleştirdiniz peki ya şimdi ne yapmanız gerekiyor, bu araça erişim sağlayarak site haritanızın linkini yazıyorsunuz. Genelde tüm site haritalarının yolu şöyle olur örnek bizimkine göz atabilirsiniz. https://yengeec.com/sitemap.xml   bu site haritasının uzantısını Site Haritaları bölümüne gelerek site haritası ekle düğmesine basıp  sitemap.xml yazarak ekleyebilir googlea bildirebilirsiniz daha sonra artık google botları site haritanızı tarayarak içeriklerinizi indexleyecektir.

site-haritasi-ekle

 •    URL Parametreleri: Bu özelliği kullanmanızı önermiyorum, url parametreleri uzman kişiler tarafından kullanılıyor, en ufak yapacağınız bir hata bütün linklerinizin arama sonuçlarından kaybolmasına neden olacaktır burayı pas geçin.

url-parametreleri-google

 • Güvenlik Sorunları:  Yukarıda bahsetmiştim, siteniz hacklendiğini düşünün, sitenize zararlı kodlar eklendi google botları otomatik olarak tarama yaptığın da bunları algılıyor ve Güvenlik Sorunları sekmesin’den sizlere bildiriyor. Yani burayı güncel olarak kontrol etmenizi öneriyorum. Her an tetikte olmanız gerekiyor.

güvenlik-sorunları

Web Araçları Bölümü ve Özellikleri

Bu bölümü kullanmanızı yeni başlayanlar için önermiyorum, içeriğe ilgi alakala çok olursa ileri seviye search console kullanımı içeriğimiz de buraları da detaylı kaleme alacağız.  Artık temel olarak Search Console Nedir  kullanımı ve işleyiş biçimini öğrenmiş oldun. Takıldığın yerler olursa, sitemizin üst kısmın da bulunan yer’den Soru Sor kısmından bizlere ulaşabilirsin sağlıcakla kalın yengeçler!

+2000 Abone Arasına katıl

Web sitesin'den para kazanma sırrı nedir? Seo nasıl yapılır? Blog ipuçları ile site trafiğini nasıl artırırım? Seo araçlarını nasıl kullanabilirim? gibi tüm sorularınızın cevaplarını öğrenmek için, bültene abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Popüler Yazılar

  DAHA FAZLA GÖSTER