Kapat

AdSense Ads.txt Kullanımı ve Oluşturma Rehberi

Anasayfa Blog İpuçları AdSense Ads.txt Kullanımı ve Oluşturma Rehberi
ads-txt

Google’nin reklamcılık konusun da şeffaflığı artırma yollarına girmesi, reklam verenleri ve reklam yayıncıları için oldukça güzel büyük bir fırsattır. Adsense ads.txt nedir? Web sitesinde AdSense reklamı ekleyen site sahipleri, ads.txt oluşturarak sitenin ana dizinine yükleyerek web sitesin de reklam yayınlama hakları google tarafından karşılanıyor anlamını taşıma amacı ile yapılmaktadır. Yani kısaca Google, sizden ads.txt dosyasını oluşturup ana dizininize eklemenizi siteniz de reklam yayınlayan firma olduğunu sektöre gösterebilmek adına yapmakta olduğunu düşünüyoruz. Peki ya bunu nereden çıkarttın diye sorucak olursanız, Google’ın bahsettiği gibi, bu ads.txt dosyası herkesin kullanımına açıktır ve alıcılar, üçüncü taraf tedarikçi firmalar ve exchange’ler tarafından taranabilir diyor görmüş olduğunuz gibi bu reklam verenleri sadece kendi platformuna çekmek istemesidir. Bir nevi, bu ads.txt ile reklam rekabetinin çoğunluğu google’da olduğunu kanıtlama girişimidir.

Ayrıca ads.txt kullanımı zorunlu değil, yalnız google bunu kesinlikle kullanmanızı tavsiye ediyor, google bir şeyleri tavsiye ettiğine göre ciddi anlamda bu reklam gelirleri ve reklam artış potansiyelini yükselteceğe benziyor. Kısaca bu uygulama ile, reklam verenlerin farklı reklam platformlarına reklam vermesini engelleyip, tamamen google’a reklam vermesine yönelik bir harekettir. Bunun anlamı ise, daha fazla reklam veren ve daha fazla para kazanmanız anlamına geliyor.

Ads.txt nasıl kullanılır ve nasıl oluşturulur?

Aads.txtdsense için ads.txt kullanımı  oldukça basittir. Yapmanız gerekenler, bir adet masa üstüne ads.txt oluşturmanız. Sol tarafta gördüğünüz gibi masa üstümüze bir adet ads adında txt dosyası oluşturduk. Daha sonra yapmamız gereken şey ise, aşağıda vereceğim kodları ads.txt dosyasının içerisine kopyalamak ve kayıt etmek. Aşağıda görmüş olduğunuz ads.txt dosyası benim kullandığımdır.

ads.txt nasıl kullanılır

Yukarıda görmüş olduğunuz kendi kullandığım ads.txt dosyamdır, peki bu içerisin dekiler ne anlama geliyor.?

  • 1. google.com var bunun anlamı, web siteniz de google’nin reklamlarını yayınladığınız anlamına geliyor.
  • 2. sırada ki ise, AdSense yayıncı kimlik numaranızdır.
  • 3. sırada ki, reklamları yayınladığınız web sitesinin size ait olduğunu gösteriyor. Yani direk yayıncı benim demek anlamına geliyor.
  • 4. sırada ki ise, AdSense yayıncılarının kullandığı reklam etiketidir. Anlayacağınız üzere, tüm AdSense yayıncıları ads.txt dosyasın da bu kodu kullanıyor.

Masa üstüne  ads adında txt dosyası açın, içerisine aşağıda vereceğim kodu kopyalayarak, ads.txt’in içine kayıt edin.

google.com, pub-0000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Yukarıda bulunan pub-0000000’ı silerek, kendi AdSense yayıncı kimliğinizi yazacaksınız, bilmeyenler olabilir diye düşündüm ve yayıncı kimliğinizi alabileceğiniz yeri aşağıdan göz atabilirisiniz.

AdSense yayıncı kimliği numarası nereden öğrenilir?

İlk yapmanız gereken, AdSense paneline bağlanmak. https://www.google.com/adsense/login/tr/?hl=tr

Daha sonrasın da sol menü kısmından Ayarlar sekmesine tıklayınız, ayarlar sekmesi altında bulunan Hesap Bilgileri sekmesine tıklayarak, adsense yayıncı kimlik numaranızı kopyalayıp, yukarı da belirtmiş olduğum pub-0000000 kısmını silerek,  kopyalamış olduğunuz yayıncı kimliğini yapıştıracaksınız.

adsense yayıncı kimligi

ads.txt dosyamızın içerisine yukarıda belirttiğim şekil de yaptıktan sonra, txt dosyasını kayıt ediyoruz.

ads.txt ayarları

Evet şimdi ads.txt dosyamızı başarılı bir şekil de oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz ads.txt dosyamızı web sitemizin ana dizinine gönderiyoruz. Yani sitenizin kurulu olduğu dosyaların içine atıcaksınız. Bunun için hostinginize FileZilla ile veya farklı bir uzak sunucu bağlantısı ile bağlanarak ana dizine  masa üstünde ki ads.txt dosyasını sürükleyerek ana dizine göndericeksiniz. Göndereceğiniz ana dizin public_html dosyasının içindedir veya sitenizin dosyaları hangi klasör içerisin de ise oraya atacaksınız.

google-adsense-ayarları

ads.txt dosyamızı sitemizin ana dizinine gönderdikten sonra, işlemlerimiz tamamlanmıştır. Başka yapacağınız bir işlem yoktur hayırlı olsun. https://yengeec.com/ads.txt şeklin de göz atabilirsiniz.  www.siteadresiniz.com/ads.txt

Screenshot görmüş olduğunuz gibi ads.txt dosyamız başarılı bir şekil de yapılandırılmıştır. Takıldığınız yerler olur ise, konu altına yorum bırakarak sorununuzu yazabilirsiniz  iyi çalışmalar.

+2000 Abone Arasına katıl

Web sitesin'den para kazanma sırrı nedir? Seo nasıl yapılır? Blog ipuçları ile site trafiğini nasıl artırırım? Seo araçlarını nasıl kullanabilirim? gibi tüm sorularınızın cevaplarını öğrenmek için, bültene abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Popüler Yazılar

    DAHA FAZLA GÖSTER