Kapat

Google Sıralama Kriterleri – 170 Sıralama Faktörü

Anasayfa SEO Google Sıralama Kriterleri – 170 Sıralama Faktörü
google sıralama kriterleri
100% Ortalama Puan

Neler Öğreneceksiniz?

Google sıralama kriterleri hakkın da detaylı bilgiler öğrenirken ayrıca seo ve optimizasyon konusunda da fikir sahibi olacaksınız. Bu eşsiz dev kaynağı sizler için tam 3 gün de hazırladık.

Sıralama
%100
Markalaşma
%100
SEO
%100
Optimizasyon
%100

Sıralama Kriterleri Neleri Kapsıyor?

Google arama motoru sonuçların da sitenizi ve içeriğinizi sıralamalarda ki yerini belirtmek için tam olarak google sıralama kriterleri arasın da 200 ve üzerin de sıralama faktörlerine dikkat ederek konumunuzu belirliyor. Peki ya Google arama motorları sonuçların da bir içeriği veya siteyi listelemek için hangi kriterleri göz önüne alarak sıralamada ki konumunu belirliyor?

Aşağı da belirtmiş olduğumuz kriterleri göz önüne alarak sitenizin sıralamasını oldukça iyi yerlere getire bilirsiniz.  Bu sıralama faktörleri sayesin de artık içerikleriniz oldukça üst sıralar da konumlanacaktır.

Renk şemasına göre kriterlerin önemi, bu renk şemasına göre yüksek öncelik tanıyan faktörler anlamına geliyor.

KırmızıMaviYeşil

Domain Kriterleri

#1  Domain Yaşı: Domain yaşı oldukça kritik öneme sahiptir, domain yaşınız sitenizin otoritesini yükseltir ve ne kadar yaşlı bir domaine sahip olursanız google’ın gözün de oldukça iyi bir konuma sahip olursunuz. Dikkat ettiyseniz son zamanlar da DA ve PA dedikleri olaylar sıkça gündem de yani Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesi bunlar göz önün de bulundurulmalı.

#2 Domain’de Anahtar Kelimenin Geçmesi: Alan adınız ile anahtar kelimenizin aynı olması google sıralama kriterleri arasın da hala değerini korumaktadır, uzmanlar her zaman domainde anahtar kelimenizin geçmesini öneriyor.

Örneğin anahtar kelimenizin magazin olduğunu varsayalım, domain ise şu şekil de olabilir magazingundemi . com gibi düşüne bilirsiniz.

#3 Anahtar Kelimeyi Domainin Başında Yer Alması: Google’a göre domain’de ilk sırada anahtar kelimenize yer vermeniz gerekiyor. Google sıralama faktörü olarak ilk önce anahtar kelimenizi kullanmanız gerekiyor.

Pastane işletmeniz olduğunu varsayalım istanbulpastanesi . com yerine pastaneistanbul . com şeklin de olması önemli.

#4 Domain Kayıt Süresi: Google ve uzmanların görüşü hem sıralama faktörleri için hem de seo bakımın dan domain kaydı yaparken 1 yıllık yapmak yerine, 3 yıllık domain kaydı yapmanız oldukça önemli.

Şöyle düşüne bilirsiniz, bir dükkanı 1 yıllık kiralamanız mı daha garanti güvenilir olur, yoksa 3 yıllık mı?

#5 Subdomain’de Anahtar Kelime Kullanımı: Alt domain’de anahtar kelime kullanımı sitenizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olur.

Örnek haberler . com alan adına sahipsiniz bunu alt alan adları ile anahtar kelime şeklin de kullana bilirsiniz spor . haberler . com, magazin . haberler . com şeklin de düşene bilirsiniz.

Önemli bir diğer kriterler;

#6 Alan Adınızın Geçmişi: Bir domainin farklı bir kişi tarafın dan el değiştirilmesi büyük sorunlara neden olur. Domain için yapılan seo çalışmaları, alınan linkler ve indexleri google tarafından komple silinmesine neden olabilir. Yani google’ın gözün de güvensiz bir duruma düşersiniz.

Örnek vermek gerekirse, bir dükkan işletiyorsunuz, bunu başka birisine devir ettiniz. Müşteriler artık bu dükkana temkinli davranacaktır eskisi gibi güvenmeyecektir.

#7 Eşleşen Alanadı ve Domain: Eşleyen domain google sıralama kriterleri arasın da oldukça önemlidir. Bizler buna tam anlamı ile keyword domain diyoruz. Arama sonuçların da pasta oyunları araması yapıldığını düşünün domaininiz de pastaoyunlari . com olsun bu anahtar kelime ile eşlenen domaindir.

#8 Domain Whois Bilgilerinin Gizlenmesi: Alan adınızın kayıt bilgilerinizi gizlemeniz, google sıralama kriterleri konusun da sıralama konumunuzu kaybetmenize nedene olabilir, google tamamen şeffaflığa önem vermektedir. Bu yüzden kullanıcılardan bir şeyler saklıyor gibi görüne bilirsiniz.

#9 Cezalandırılmış Domain Sahibi: Domain aldınız ve bir süre sonra spam yaptığınız için ceza aldınız, domain kayıt bilgileri sizin üzerinize olduğunu var sayalım, daha sonra yeni bir domain aldığınız da yine spam olarak görüneceksiniz.

#10 Ülke Uzantısı: Yayın yaptığınız siteniz belli hedef bir ülkeyi kapsıyor ve örneğin sadece türkçe içerik yayınlıyorsanız, siteisminiz.com.tr şeklin de bir domain almanız sıralama kriterinizi olumlu etkileyecektir.

Sayfa ve İçerik Kriterleri

#11 İçeriğinizin Hedef Anahtar Kelimesini Konu Başlığında Kullanmanız: Google sıralama kriterleri arasında oldukça önemli bir diğer konu ise içeriğiniz de kullanacağınız anahtar kelimenizin konu başlığında kullanmanızdır. Bu sizin sıralamada üst sıralar da yer almanıza fayda sağlayacak önemli bir konudur.

Örneğin bu konumuzun başlığı gibi düşüne bilirsiniz.

#12 İçeriğinizin Hedef Anahtar Kelime Konu Başında Olması: Bir diğer domain ve anahtar kelime konusun da ki gibi, anahtar kelimenizin konunuzun ilk olarak başın da yer alması önemli.

Örneğin; Güncel Google sıralama kriteri yerine Google sıralama kriterleri güncelliği şeklin de olması lazım.

#13 Hedef Anahtar Kelimenin Açıklamada Yer Alması: İçeriğimiz için oluşturduğumuz açıklama kısmında konunun hedef anahtar kelimesinin geçmesi oldukça önemli. Size şöyle gösterelim;

google-sıralama-kriterleri

Gördüğünüz gibi hem konu başlığın da hem konu link’inde hem de konu açıklamasın da anahtar kelimemiz geçiyor. Önemli olan ilk sırada yer vermeniz.

#14 İçeriğiniz Anahtar Kelimesini H1 Tag ile Kullanma: İçeriğiniz de konu anahtar kelimenizi H1 tag yani başlık niteliğin de kullanmanız da önemlidir.

Örneğin; Merak Edilen Konu Google Sıralama Kriterleri Nelerdir?

Gördüğünüz gibi H1 başlık içerisin de konumuzun anahtar kelimesini geçirmiş olduk.

 

#15 Anahtar Kelime Kullanımı Sıklığı:  İçeriğiniz de, bir çok anahtar kelime kullanıyorsunuz ve konunuz için seçmiş olduğunuz bir anahtar kelimeyi daha fazla kullanıyorsanız google bu anahtar kelimeyi daha fazla dikkate alacaktır.

#16 Makale Uzunluğu:Uzun ve bilgilendirici içerikler hazırlamanız oldukça önemli bir google sıralama kriteri dir. Tamamen kullanıcı odaklı ve uzun içerikler üretmeniz oldukça önem kazanıyor.

#17 Anahtar Kelime Yoğunluğu: Anahtar kelime yoğunluğu doğru orantılı ayarlanmalıdır ve bu oldukça önemli bir konudur. Anahtar kelime yoğunluğunuzu %1 ile %2 arasın da kullanmanız gerekiyor.

Şahsen bizler, anahtar kelime yoğunluğumuzu her 100 kelime de 1 şeklin de kullanıyoruz. Ayrıca son güncelleme ile beraber google  %1,2 oranın da anahtar kelime kullanımı sağlayanlara daha fazla önem vermeye başladı.

#18 Makale içerisin de Eş Anlamlı Kelimeleri İndexleme: Google’ın eş anlamlı olan kelimeleri anlamasına yardımcı oluyor. Bu konuda sıralama kriterleri arasın da göz ardı edilmeyecek bir şeydir.

#19 Başlık ve Meta Açıklamasında Eş Anlamlı Kelimeleri İndexleme: Google sırlama faktörlerin de eş anlamlı kelimeleri başlıkta kullanmanız, kullanılan kelimenin tam olarak ne olduğunu google arama motorunun anlamasına yardımcı oluyor.

#20 Sayfalarınızın Yüklenme Hızı: Sıralama faktöreleri arasında kritik yere sahip olan sayfa yüklenme hızı tüm arama motorlarının ilk önce dikkat ettiği konudur. Bu yüzden sitenizin hızlı ve optimize edilmiş temiz kod yapısına sahip olması oldukça önemli.

#21 Kopya İçerik: Siteniz de bir birinin benzeri içerikler oluşturmanız sıralamanızı ve sitenizin seo değerini oldukça olumsuz etikeyecektir.

#22 Rel=Canonical Etiketi Kullanmak: Bu rel mikro etiketi yinelenen (kopya) içerik sorunun önüne geçmek için kullanılır ve oldukça önemlidir. Siteniz de aynı tarz da içerikler mevcut ise ve farklı kelimelere aynı linklemeler yapıyorsanız bu rel mikro satırı ile bir içeriğinizi ana içerik olarak belirlemelisiniz.

Örneğin: <link rel=”canonical” href=”https://www.yengeec.com/seo/google-siralama-kriterleri/”/>

#23 Google Chrome Sayfa Yüklenme Hızı: Google tarayıcısı sitenizin yüklenme hızını öğrenmek için kendi örümceklerini kullanır, eğer ki siteniz chrome tarayıcısın da yavaş açılıyorsa google botları sitenizi tarayarak siteniz için olumsuz değer verecektir.

#24 Resim Optimizasyonu: Sitenize ve içeriklerinize resim eklerken en önemli konu ise, resimlerinizin dosya adı ve alt etiketleridir. Google sıralama kriterleri arasında oldukça önemlidir. Resim dosya adını konu içeriğinin anahtar kelimesi olarak geçmeli ve alt etiketi de öyle.

#25 İçerik Güncelleme Sıklığı: Bir içerik paylaştınız ve daha sonra konu hakkın da farklı gelişmeler yaşandı. Google içeriğiniz hakkın da yeni gelişmelere göre ayrıca güncellemenizi talep eder.

#26 İçerik Güncellemenin Önemi: Bütün içeriklerinizi sürekli güncel tutmanız, kullanıcıya değer vermeniz anlamına ve doğru bilgi iletmeniz anlamına geliyor. Google sıralama faktörleri arasında oldukça önem arz ediyor.

#27 İçerik Güncelleme Aralığı: İçeriklerinizi düzenli olarak güncellemeniz google tarafından oldukça olumlu karşılanacaktır, yayınlamış olduğunuz içerikleriniz hakkın da araştırmalar yaparak yeni gelişmeleri güncelleme sıklığınızı ayarlamanız gerekir örneğin 2 hafta da bir veya 1 ayda bir gibi.

#28 Anahtar Kelimenin Önemi: Bir içerik oluştururken konunuzun ilgili anahtar kelimesini içeriğiniz de ilk 100 kelimenin içerisin de kesinlikle geçirmeniz gerekiyor. Bu oldukça önemli bir konu.

#29 H2 H3 H4 Taglarında Anahtar Kelime Kullanma: Anahtar kelimelerinizi h2, h3, h4 alt başlıklar da kullanmanız oldukça önemlidir. Bu içeriğinizi vurgulamak adına ve konunuzun önemini artırmasın da oldukça büyük önem taşıyor.

h2 > Anahtar Kelime

h3 > Anahtar Kelime

h4 > Anahtar Kelime

Görmüş olduğunuz gibi H2, H3, H4 kelimeleri alt başlık anlamına geliyor. Alt başlıklarda anahtar kelimenizi kullanın.

#30 Eşleşen Anahtar Kelime Kullanımı: Yazı içerisin de kullandığınız anahtar kelimenizin google arama motorun’dan arama yapan bir kullanıcının aradığı kelime ile tam uyuşması eşleşen anahtar kelime anlamına geliyor buda oldukça önemli bir konu.

Örnek vermek gerekirse,  şuan bu konumuz da kullandığımız google sıralama kriterleri kelimesini göz önüne alabilirsiniz.

#31 Link Çıkışının Kalitesi: İçeriğiniz de her hangi bir kelimeye dış bağlantı linki verirken oldukça seçiçi davranmanız gerekiyor. Örneğin içeriğiniz de sağlık kelimesi geçtiğini varsayalım, sağlık kelimesine www. saglik . gov . tr  linkini vermeniz, kaliteli ve güvenilir bir dış bağlantı vermeniz anlamına geliyor.

#32 Link Çıkışının Konusu: İçeriğiniz de farklı bir anahtar kelime üzerinden dış bağlantı verdiğiniz de genel olarak kelimenize ve verdiğiniz linkin sitesinin sizinle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz aksi takdirde google yanıltıcı olarak algılayabilir.

#33 Dil Bilgisi ve İmla Kuralları: İçeriklerinizi özenle dil bilgisi ve imla kurallarına uygun bir biçim de yazmanız ux bakımından kullanıcı odaklı oluşturmanızı ve okunulabilir bir içerik üretmenize yarar google bu kritere oldukça dikkat eder.

#34 Özgün İçerik: Kesinlikle tüm içeriğiniz özgün olması gerekiyor, hiç bir şekil de kopya içerik barındırmayın bu google sıralama kriterleri arasında oldukça önemli bir konudur. Aman dikkat.

#35 Yardımcı İçerik: Örneğin seo hakkın da temel bilgiler içeren bir makale oluşturdunuz ve daha sonra farklı bir seo nasıl yapılır makalesi oluşturdunuz bu saye de yardımcı içerik olarak tanımlanır ve ana içeriğinizin değeri oldukça artar.

#36 Link Çıkış Sayısı: Oluşturmuş olduğunuz içerikler de çok fazla linkleme yapmanız tam anlamıyla sıralama kaybına neden olur ve spam cezası alma şansınızı yükseltir. Gereksiz linkleme yapmayın ve en fazla 3 link kullanın.

#37 Multimedya: İçerik oluşturduğunuz da, konu ile alakalı olan görseller ve videolar kullanarak içeriğinizi çeşitlendirip multimedya ile desteklemeniz sıralama kriterleri arasında önem arz eder.

#38 Bir Yazıya Yönlendirilen İç Linklerin Sayısı: Siteniz de oluşturduğunuz içerikleri düşünün, bir içeriğiniz de daha fazla iç link yapılandırılması mevcut ise google bu içeriğinizin çok daha değerli olduğunu anlayacaktır.

#39 Bir Yazıya Yönlendirilen İç Linklerin Kalitesi: Oluşturduğunuz içerik google sıralamada üst sıralarda yer alıyor, ve bu makale içerisin de alt sıralar da yer alan içerikleriniz den birisine link çıkışı yapmanız diğer makaleler den çok fazla değer kazandıracaktır.

Çünkü, ilk sırada yer alan içeriğinizin değeri yüksek olduğu için, alt içeriğinize verdiğiniz link ile o içeriğin değerini yükselteceksiniz.

#40 Kırık Linkler: Bu her sitenin başını ağrıtacak çok önemli bir kriterdir, kırık link diye tabir ettiğimiz linkler, daha önce paylaşmış olduğunuz içeriklerinizi kaldırmanız veya link yapısını değiştirdiğiniz url’lere google robotlarının ulaşamaması anlamına gelir. Genel olarak 404 sayfaları diye tabir ederiz.

Bu sorunları aşmak için, 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme işlemi konumuza göz atmanı öneriyoruz.

#41 Okunabilirlik Derecesi: Google robotları içeriğinizi taradığın da çok uzun paragrafları okumakta zorlanabilir ve bu oldukça kritik bir sorundur. Genel olarak makale aralığınızı ve cümlelerinizi fazla uzun yazmayınız.

Paragraflarınızı 3 ile 5 cümle aralığında tutmanız hem kullanıcılar için hem google botları için kolay okunulabilme özelliğini taşır. Bu çok önemli bir konudur.

#42 Satış Ortaklığı Linkleri: Satış ortaklığı içeriği hazırladığınız da çok fazla dış linkleme kullanmanız sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Örneğin 20 adet ortalıklık linki çıkışı yapmak yerine, içeriğinizi farklı 2 konuya bölerek 10’ar linkleme şeklin de değerlendire bilirsiniz.

#43 HTML Hataları: Bahsettiğimiz gibi siteniz temiz kod yapısına sahip olmalı, genel olarak hatalı html kodlamaları sitenizin sıralamasına oldukça zarar verecektir. Bu konuda google sıralama kriterleri olumsuz yönde etkilenebilir.

#44 Domain Otoritesi: 3 tane web sitesine aynı içeriği girdiğinizi düşünün, domain otoritesi yüksek olan site hangisi ise, google sıralama kriterini ilk olarak domain otoritesi yüksek olana tanıyacaktır.

#45 URL Link Uzunluğu: Url uzunluğunuzu oldukça anlaşılabilir ve kısa tutmanız da fayda var, uzun url linkleri sıralamanızı oldukça kötü etkliler sade ve kısa url tercih ediniz.

Örneğin; https://www.yengeec.com/seo/google-siralama-kriterleri/ ‎

#46 URL Link Yolu: Link yapınızı her zaman anasayfa’ya yakın tutmanız gerekiyor. Bu oldukça önemli bir konudur.

Örnek vermek gerekirse, https://www.yengeec.com/seo/google-siralama-kriterleri/ yerine https://www.yengeec.com/google-siralama-kriterleri/ şeklin de domaine yakın url yapısı tercih etmelisiniz.

#47 İnsan Editörler: Google sıralama faktörleri arasında google bir tek google botlarının değil, insan editörlerinin de sıralama konumu konusun da etkili olduğunu gösteriyor.

#48 İçerik Kategorisi: İçerik kategorilendirme’si yaparken oldukça dikkatli olun örneğin bir seo ile ilgili içerik ürettiniz, bunu gidip wordpress kategorisine eklemeyin. İçerik neyle alakalı ise, alakalı olduğu kategoriye ekleyin.

#49 Etiket Kullanımı: Üst sıralar da çıkmak istiyorsanız, içeriğinize, konunuz ile alakalı etiketler girmeniz gerekiyor, kesinlikle içeriğiniz ile alakasız etiketler kullanmayın ve en fazla 5 adet etiket girin fazlası spam cezası almanıza neden olabilir.

#50 URL Adresinde Anahtar Kelime Kullanımı: En önemli sıralama faktörlerin den birisi de içeriğiniz için belirlediğiniz anahtar kelimenizi içeriğin url’sin de kullanmanız.

Örneğin bizim içeriğimiz google sıralama kriterleri ayrıca anahtar kelimemiz de aynı. Görmüş olduğunuz gibi içeriğimizin url’sin de anahtar kelimemizi geçiriyoruz.

google-sıralama-kriterleri

 

#51 URL Dizini: Google’ın içeriğinizin  ne olduğunu daha iyi anlaması için, içeriğinize tanımlamış olduğunuz url’de içeriğinizin anahtar kelimesini veya başlığını kullanmanız oldukça faydalı. Bir üstte ki görselden anlayabilirsiniz.

#52 Referanslar ve Kaynaklar:  Farklı web sitelerin’den bir kesit içerikler kopyalıyor ve paylaşıyorsanız, kopyalamış olduğunuz içeriğin altına kaynak belirtmeniz, Google tarafından siteniz kaliteli bir web site olarak algılanacaktır.

#53 Liste İçerikler: Google’ın sürekli belirttiği gibi, kolay okunulabilir içerikler üretmeniz her zaman üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Özellikle bu tarz, madde madde içerikler üretmeniz google tarafından şiddetle önerilmektedir.

#54 İçeriğin Site Haritasındaki Önceliği: Yayınlamış olduğunuz içeriğinizi, sitemap haritanız da ki sırası, arama sonuçların da ki sıralamanızı etkileyebiliyor. Anlayacağınız üzere, önemli ve kaliteli içeriklerinizi site haritasın’da üst kısımlar da tutmaya çalışın.

#55 Fazla Link Çıkışı: Siteniz de bulunan bir sayfa’da veya yayınlamış olduğunuz bir içerikte çok fazla link varsa, google botlarının kafası karışacaktır  bu durum da içeriğiniz sıralamada iyi değere sahip olmayacaktır. İçerik ve sayfalarınıza 3’ten fazla link eklemeyin.

#56 Alternatif Anahtar Kelimelerin Sayısı: İçeriğiniz için, belirlediğiniz ana anahtar kelime haricin de oluşturduğunuz diğer anahtar kelimeler ile arama sonuçların da üst sıralar da yer alması, google’ın gözün de sitenizin kaliteli olduğu anlamına gelir.

#57 Sayfa Yaşı: Google yeni yayınlamış içeriklere oldukça değer verir, yalnız yayınlanmış olan eski içeriklerinizi güncellerseniz eski içeriklerinizin değeri daha da fazla artacaktır.

#58 Kullanıcı Dostu Tasarım: Siteye girdiğiniz zaman bir içeriğe göz atıyorsunuz, direkt olarak içeriği rahatça okuyabiliyor ve gözünüz sayfa için de sağa sola kaymıyorsa mükemmel bir kullanıcı dostu tasarıma sahipsinizdir. Google layout yani sayfa düzenine oldukça önem verir bu önemli bir kriterdir.

Site Seviye Kriterleri

Sitenin Genel Durumu Kriterleri

#59 Benzersiz – Özgün İçerikler: Benzersiz, hiç yayınlanmamış içerikler üretmez sürekli aynı bilinir konuları üretip yayınlamanız, üst sıralar da yer alamayacağınız anlamına gelir. Benzersiz içerikler üretmeniz gerekiyor. Yani arama motoru Google’a bilinmeyen, paylaşılmamış yeni içerikler getirmenizi istiyor.

#60 İletişim Sayfası: Bu sıralama kriteri ise, kullanıcıların sizinle kolay bir şekil de iletişime geçmenizi sağlamaktır. Google bu kritere çok önem verir, domain kaydı yaparken verdiğiniz iletişim bilgileri ile, sitenizde ki iletişim sayfasın da ki bilgiler eşleşiyorsa google’dan sıralama kriterleri için +1 puan daha almış sayılırsınız.

#61 Domain Güvenilirliği: Sitenizin güvenilir olup olmadığını Google, diğer siterin sizin sitenize link vermesin den anlar. Ne kadar çok kaliteli backlink elde ederseniz sıralama da google’ın gözün de o kadar çok güvenilir ve üst sıralar da yer almayı hak eden site olursunuz.

#62 İçerik Üretimi: Siteniz de sürekli güncel ve özgün içerikler üretmeniz, yayınlamış olduğunuz diğer tüm içeriklerin sıralamasını etkilemektedir. Düzenli olarak içerik girişi yapmanız, tüm içeriklerin sıralamasın da artış sağlayacaktır bu önemli bir kriterdir.

#63 Sayfa Sayısı: Google büyük ve küçük siteleri ayırt edebilmek adına, içerik sayfa sayılarını değerlendirir yani sitenizin index’lerini değerlendirir. Sıralama faktörleri arasın da ise, ufakta olsa bir değer sağlamaktadır.

#64 Site Haritası: Sitenizin olmazsa olmazı, can damarı diye biliriz. Google’ın sitenizi çabuk tarayabilmesi için ve kendisine rehberlik edebilmeniz için site haritanızı tarar. Bu büyük bir kriterdir.

#65 Uptime ( Sitenin Açık Kalma Süresi ): Sitenizin sunucu kaynaklı problemleri nedeniyle kapalı kalması sitenizin güvenirliğini ve sıralamanızı oldukça kötü etkileyecektir. Bu nedenle, kesintisiz hizmet sağlayan barındırma firmalarını tercih etmelisiniz. Sizin için buraya en iyi hosting firmaları adlı yazımıza güvenle barındırma hizmeti alabileceğiniz öneriler de bulunduk.

#66 Sunucu Lokasyonu: Sitenizin sunucu lokasyonu, farklı ülke konumların da sıralamalar da sorunlar çıkartabilir. Örneğin; siteniz avrupa ülkelerin de yayın yapıyor ise, avrupa yabancı hosting firmaları tercih etmelisiniz. Türkiye hosting tercih etmeniz sıralama kaybınıza neden olabiliyor. ( Ülke bazın da düşününüz, Türkiye’de yayın yapıyor ise, Türkiye’den hosting almalısınız ).

#67 SSL Sertifikası: Yakın zaman da, google SSL sertifikası olmayan tüm web sitelerini “güvensiz” olarak işaretleyecektir. Bu yüzden SSL sertifikası kesinlikle almalısınız, seo ve sıralama faktörlerin de büyük etkisi vardır. ( Örneğin arama sonuçların da üst sıralar da https  (sertifikalı) sitelerin yer almasın dan anlayabilirsiniz.)

#68 Gizlilik Politikası: Bu sıralama kriteri oldukça önemlidir, google gizlilik politikası sayfasını işinizi ciddiye alıp almadığınız hakkın da sorgulama yapar. Sıralama kriterlerin de yeri oldukça büyüktür.

#69 Kopya Meta Açıklaması: Yayınlamış olduğunuz içeriklerin, meta açıklamasın da hep aynı açıklamayı kullanmanız, sitenizin içerik çalan bir site olarak algılanmasına neden olur. Bu yüzden her içeriğiniz için özenle, farklı meta açıklamaları eklemeniz gerekmektedir.

#70 Navigasyon / Breadcrumb:  Navigasyon sitenizi ziyaret edenlere tam olarak hangi sayfalar da dolaştığını  göstermesini sağlayacaktır. Bu kullanıcı odaklı navigasyonlar sayesin de site sıralamanız olumlu etki sağlayabiliyor. Google bu kritere oldukça önem göstermektedir.

site-navigasyon-ayarları

Üst kısım da görsel de gördüğünüz gibi, bir konuya göz atıyorum, hemen altın da ise hangi sayfadan hangi konuya geçtiğime dair bir nevi yol navigasyonu gösteriyor. Anasayfa’dan  Blog İpuçları kategorisin den > konuya erişim sağladığımı gösteriyor.

#71 Mobil Uyumluluk: Responsive bir tasarım yani, hem telefon hem tabletler den de sitenize tam uyumlu bir şekil de ulaşılabilir olması  %200 sıralama kriteri arasında dır. Siteniz kesinlikle mobil uyumlu olması gerekiyor.

Bonus: Ek olarak siteniz için AMP kurulumu da sağlarsanız, sıralama bakımın dan konumuzun yükseldiğini göreceksiniz.

#72 YouTube:  İçeriğiniz ile alakalı video oluşturmak ve YouTube’a göndermek, oldukça etkili bir yöntemdir. Google bünyesinde olduğu YouTube‘a sıralama da öncelik tanıyor.

#73 Site Kullanılabilirliği: Kullanıcı deneyimleri Google tarafından her zaman sıralama kriteri olarak değerlendiriliyor. Menü düzeni, site hızı, içerik kalitesi ve site düzeni bakımın dan zayıf olan siteler arama sonuçların da üst sıralar da çok zor yer alırlar. Kullanıcı deneyimi son güncellemeler ile beraber çok büyük önem kazandı.

#74 Search Console ve Google Analytics’in Kullanımı: Siteniz hakkın da Google bilgiler vermeniz her zaman sıralamanız için oldukça iyi sonuçlar verir. Bu iki araç kullanımı sitenizin sıralamasını yükseltmek için olumlu etki eder ve siteniz için öneriler de bulunur.

#75 Site İtibarı: Şikayet etme siteleri, sosyal medya’da şikayetler veya bir diğer forum web site gibi kullanıcı deneyimi sağlayan siteler de, kötü bir şekil de yararsız bir web sitesi olarak adınızın geçmesi Google’ın gözün de itibarınızın oldukça zedeleneceği anlamına geliyor.

Backlink Kriterleri Nelerdir?

Backlink Kriter Faktörleri

#76 Backlink Alınan Sitenin Domain Yaşı: Google’ın bahsettiği gibi, domain yaşı eski olan web sitelerin den backlink elde etmek, yeni alınan domainler den backlink elde etmekten çok daha iyidir.

#77 Backlink Alınan Kaynak Domainlerin Sayısı: SERP sıralamanızı belirlemek ve yükseltmek için en önemli kriterlerden birisi kaynak gösterilerek alınan backlinklerdir. Google sıralama kriterleri arasın da oldukça kritik önem taşımaktadır. Bir içeriğin sonuna kaynak site olarak gösterilmeniz oldukça faydalıdır.

#78 C-Class IP: Almış olduğunuz backlinkler’in aynı sunucu ip’si üzerinde bulunan siteler den alınmaması gerektiğini unutmayın. Aynı sunucu da bulunan diğer siteler den alacağınız backlink’ler etkili olmayacaktır.

#79 Backlink Alınan Sayfaların Sayısı: Almış olduğunuz bir web sitesin den backlinkin, toplam da kaç sayfadan backlink almış olduğunuz google sıralama kriterleri için oldukça kritik bir yere sahiptir. Sıralamanızı etki edebilecek bir diğer unsurdur.

#80 Resim Alt Etkiketi: Google’ın robotları, resimlere alt etiket eklemezseniz, resimlerin ne olduğunu anlayamaz ve tarayamaz. Bu yüzden her resime bir alt etiket eklemeniz oldukça önemlidir. Google sıralama kriterleri arasında dır ve görseller den gelen hitler, sıralamanızı yükseltecektir.

#81 Edu ve Gov Uzantılı Sitelerden Backlink Almak: Bu konu, google sıralama kriterleri açısın dan yer almıyor, yalnız özel domain uzantıları olduğu için etkisi olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Edu gov backlink almak, sitenizin otoritesini ve domain otoritesini yükseltecektir.

#82 Backlink Alınan Sayfanın PageRank’ı: Google’ın güncellemesiyle beraber PageRank sistemi kaldırılmıştır, bunun yerine backlink alınan sitelerin DA ( Domain Authority  ) ve  PA ( Page Authority ) önem kazanmıştır. Kriterler arasında yer almaktadır.

#83 Backlink Alınan Domain’in PageRank’ı: Anasayfa domain authority’i 3 olan bir sitenin, page authority’i 2 olan bir sayfasın dan alacağınız backlink, Anasayfa Domain Authority’i 8 olan bir sitenin, page authority’i 2 olan bir sayfasından alacağınız backlinkten daha değersiz olabilir. Anasayfa domain otoritesinin, sayfa otoritelerin den bağımsız olduğunu unutmayın.

#Öneri: Domain Authority ve Page Authortiy puanlarını ölçmek için buraya tıklayarak backlink almadan önce sitenin DA ve PA değerlerini ölçebilirsiniz.

#84 Rakiplerden Backlink Almak: Sizinle aynı kategori’de içerik üreten bir rakibinizin yazılarından, backlink almak sizi rakibinizin üst sırasına taşımaya yetebilir. Örneğin bir yazısının yorum bölümün den ilgili konuya yakın bir anahtar kelime ile beraber benzer içeriğinizi linklemeniz üst sıralara taşıyacaktır.

#85 Sosyal Backlinkler: Sosyal ağlar’da paylaşacağınız sitenizin linkleri, google sıralama kriterleri arasın da yer almaktadır. Son zamanlar da “Sosyal Sinyaller” diye duymuş olabilirsiniz. Facebook, Twitter, Google +, vb. tüm sosyal ağlar da linklerinizi ve içeriklerinizi paylaşmaya özen gösterin.

#86 Kalitesiz Alınan Backlinkler:  Google kriterleri bakımın dan spam olarak algılanan bir web sitesin den backlink almanız, ayrıca içerisi linklerle dolu bir web sitesin den backlink almanız site sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

#87 Misafir Yazarlık Backlinkleri: Google tarafın’dan tamamen organik bir işlem olarak kabul edilen misafir yazarlık yaparak, siteler den doğal kaliteli backlinkler elde edebilirsiniz. Google sıralama kriterleri arasın da oldukça etkilidir.

#88 Nofollow Backlinkler: Dofollow almış olduğunuz backlink kadar, NoFollow backlink’te almanız gerekiyor. Bunları tam olarak dengede tutmanız google’ın gözün de doğal bir yapıya sahip olduğunuzu işaret ederek sıralamanıza olumlu yönde etki sağlayacaktır.

#89 Backlink Dağılımı: Tek bir site üzerinden onlarca backlink almanız, spam site olarak algılanmanızı sağlayabilir ve sıralamanızı düşürebilir. Backlink dağılımını kaliteli bir çok farklı site ile sağlamalısınız. Tek siteden çok backlink almak yerine, çok siteden tek backlink almanız etiktir.

#90 Sponsor Backlinkler: Kaliteli bir çok siteden backlink aldığınızı düşünün, sitenizi sponsorlu reklamlarla öne çıkarmanız almış olduğunuz tüm backlinklerin etkisini düşürecektir. Bu yüzden dikkatli bir şekil de sponsorlu reklam vermelisiniz.

#91 İçerikle Uyumlu Backlinkler: Bir içerikten, yazı okunabilirliğini bozmadan alacağınız backlinkler, en etkili backlinklerdir.

Örneğin ;google sıralama kriterleri

#92 301 Sayfalardan Gelen Backlinkler: 301 yönlendirmesi ile sitenize gelen backlinkler, diğer doğal backlinklere göre daha az etki yaptığını unutmayın.

#93 Backlink Metni ( Anchor  Text): Bir kelimeye link vermeniz Anchor Text yani backlink metni olmaktadır, kelime üzerine vereceğiniz link direkt olarak google’a backlink olarak bildirim göndermiş sayılmaktadır. Hedef anahtar kelimenizi Anchor Text olarak kullanıp linklemeniz google sıralama kriterleri arasın da oldukça büyük önem arz etmektedir.

#94 Site İçi Linkleme Metni ( Anchor  Text): Site içi linkleme yaparken aynı şekil de hedef anahtar kelimenizi anchort text olarak linklemeniz, hedef kelimenizin otoritesini artıracak ve sıralamanıza direkt olarak olumlu etki edeceğini unutmayın.

#95 Backlink Başlık Metni: Bir içeriğin başlığına maus’unuzu götürdüğünüz zaman çıkan mavi link görünümü, google’a ilgili konunun linkinin ne olduğunu göstermektedir. Bu yüzden genel olarak içerikleriniz de hedef anahtar kelimenizi geçirerek, az da olsa sıralama faktörünüz için olumlu sinyaller gönderebilirsiniz.

#96 Ülke Uzantılı Domain Adreslerinden Link Almak: Backlink aldığınız domain ülke uzantısı içeriyorsa, örneğin (com.tr, co.uk, com.br) bu ülkeler de ki yerel sıralamalarınız da daha iyi konuma sahip olmanıza neden olabilir.

#97 Backlink’in İçerik İçerisindeki Yeri: Backlink alırken, ilgili içerikte her zaman hedef anahtar kelimenizi ilk 100 kelime içerisin de linklemeniz oldukça önemli. İlk 100 kelime için de alacağınız backlink, içeriğin son 100 kelime içerisin den aldığınız backlinkten çok daha faydalıdır.

#98 Backlink’in Sayfa İçerisindeki Yeri: Sayfa içerisin den aldığınız backlinkler oldukça kritik bir avantaja sahiptir. Footer veya sağ sidebar kısımların’dan aldığınız linkler den her zaman daha iyidir.

#99 Backlink’in Alındığı Sitenin Sitenizle Olan İlgisi: Yukarı da ki bir madde de bahsettiğimiz gibi, aynı kategori de içerik üreten bir siteden backlink almanız, sizin içeriklerinizle alakası olmayan bir site den backlink almanız dan yüzlerce kat daha iyidir.

Örneğin; evcil hayvanlar ile ilgili bloğunuz var, sitenize benzer hayvanlarla alakalı içerik üreten siteler den backlink almalısınız. Araba sitesin den backlink almanız, size pek fayda sağlamayacaktır.

#100 Backlink’in Alındığı İçeriğin Yazdığınız İçerik ile Olan İlgisi: Siteniz de paylaşmıl olduğunuz içeriği düşünün, farklı bir siteden içeriğinize benzer bir içerikten backlink almanız mükemmel bir olumlu sıralama faktörüdür. Benzer içerikler den backlink almak, ve sizin benzer yazınıza link çıkışı yapmanız sıralama da büyük bir avantaj sağlayacaktır.

#101 Backlink Etrafında Yer Alan Kelimler: Bir içeriği paylaştığınız da, içeriğin içerisin de geçen olumlu cümleler sıralamanızı olumlu etkileyecektir. Örneğin, içeriğinize gelen yorumları şöyle düşünelim;  “google sıralama kriterleri konunuz gerçekten mükemmel olmuş, sayeniz de bir çok bilgi ve tecrübe edindik”  gibi yorumlar almanız sıralamanızı yükseltmek için oldukça kritik önem taşır.

#102 Anahtar Kelimenin Başlıkta Yer Aldığı Sitelerden Backlink Almak: Hedef anahtar kelimeniz, farklı bir site de konu başlığı olarak geçiyorsa ve siz bu konudan link almışsanız sıralama kriterleri için oldukça olumlu bir adım atmışsınız demektir. Google bunu oldukça çok sevecektir.

#103 Pozitif Backlink İvmesi: Sitenizin süresine göre, doğal olarak backlink sayınız google’ın gözün de bellidir. Örneğin bir ay boyunca açık olan sitenize gelecek doğal backlinklerin sayısı bellidir.

Siteniz için, oldukça çabalayarak kaliteli backlinkler edinmeniz ve google’ın belirlediği süreç içerisin deki alınan backlinklerin üstüne çıkarsanız bu siteniz için oldukça pozitif bir sıralama kriteri olacaktır. Düşünün, google kendi algoritmasın da bir sayı belirlemiştir, diyelim ki 1 yıl boyunca 100 backlink alacağınızı tahmin ediyor.

Sizler siteniz için, çok çalışıp daha fazla kaliteli backlink elde ederseniz, google’ın tahminlerinin üzerine çıktığınız için, sitenizi ödüllendirerek sıralama kriterlerinize olumlu yönde etki sağlayacaktır.

“Ne kadar çok kaliteli içerik üretirseniz, insanlar sizin sitenize o kadar çok kaliteli backlink verir.”

#104 Negatif Backlink İvmesi: Yukarı da ki pozitif madde’nin tersi olarak düşünelim.

Kalitesiz içerikler üretiyor, kullanıcıların tam olarak bilgi almasını sağlamıyorsanız, insanların sitenize backlink verme olasılığı düşük olacaktır. Bu yüzden insanlar sitenize doğal backlinkler vermez ise, Google’ın tahminlerinin altında kalarak, siteniz sıralamalar da olumsuz yönde etkilenecektir.

Bunu aşmanın tek yolu, kaliteli ve içerikler üretmenize dayanmaktadır.

#105 Domine Eden İçeriklerden Backlink Almak: Eşi benzeri olmayan kalitede bir içerikten backlink almanız, sitenizi ve sıralamanızı sırf bu kaliteli içerikten ötürü oldukça değerli kılarak sıralamanıza direkt olarak etki sağlayacaktır.

#106 Otoriter Sitelerden Backlink Almak: Yıllarca aktif olarak yayın yapan ve binlerce veya milyonlarca ziyaret edilen bir siteden backlink almak, diğer sitelerden backlink almaktan çok fazla daha iyidir. Bu yüzden kaliteli backlink olarak bahsettiğimiz gibi otoriter siteleri tercih etmelisiniz.

#107 Wikipedia’dan Backlink Almak: DoFollow backlink kadar, NoFollow backlinklerin de öneminden bahsetmiştik, hepsinin eşit orantılı olmasının faydalı olduğunu anlatmıştık.

Bu yüzden Wikipedia’dan alacağınız NoFollow linklerin, sıralamanıza olumlu etki sağlayacağını unutmayın, google her ne kadar DoFollow linkleri takip ediyorsa, bir o kadar da NoFollow linkleri de takip etmektedir.

#108 Backlink Çevresinde Yer Alan Cümleler: Hedef anahtar kelimenize bir içerikten backlink almanız, bu kelimenin çevresin de ve yanların da bulunan kelimeler de google’a bilgi verir. Backlink alacağınız içeriğe bu yüzden dikkat etmelisiniz ve önem göstermelisiniz.

İlgisiz alakasız bir içeriğin, içerisine sırf backlink almak için hedef anahtar kelimenizi linklemeniz sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir.

#109 Backlink Yaşı: Almış olduğunuz backlinklerin, zamanı ve yaşı arttıkça, kalitesi de daha fazla artacaktır.

Örneğin; Domain Authority’den bahsetmiştik, yani yaşı ne kadar eski olursa, o kadar çok daha etki alırsınız.

#110 Paravan ve Gerçek Sitelerden Link Almak: Backlink sayısını artırmak için, paravan bloglar ve gerçek siteler den aşırı link almak sıralamanızı olumsuz yönde etkiliyor. Zamana yayılmış  doğal bir backlink yapısı oluşturmanız gerekiyor.

Bu tür google sıralama kriterleri arasın da, sitesini üst sıralara taşımak için yapılan aşırı backlink alımlarını google anlayacaktır ve spam cezası verecektir.

#111 Doğal Backlink Profili: Siteniz için, kaliteli ve otoriter siteler den backlink almanız, google’ın gözün de doğal bir backlink yapısına sahip bir web sitesi görünümünü kazanacaktır. Siteniz sıralama kriterleri için oldukça uygun bir yapıya sahip olacağı anlamına geliyor.

Kesinlikle spam skoru olan ve kopya içerik barındıran siteler den backlink almayın.

#112 Karşlılıklı Verilen Backlinkler: Karşılıklı link değişimi, siteler için oldukça zararlı bir yaklaşımdır. Google’ın bahsettiği gibi, tamamen doğal olmanız gerekiyor ve doğal bağlantılar kazanmanız gerekiyor.

Bu tür karşılıklı backlink alışverişlerini google fark ediyor ve siteniz için oldukça olumsuz etki sağlayacaktır.

#113 Site Sahibini Oluşturduğu Backlinkler: Google botları, bir sitenin sahibi tarafından backlink oluşturulduğunu gayet net bir şekil de anlamaktadır. İçeriklere yapılan yorumlar üzerinden backlink almayı, google kullanıcı tarafından mı yoksa site sahibi tarafından mı oluşturduğunu anlıyor.

#114 Schema.org Mikroformatları: İçerikleriniz de mikroformatları kullanıyorsanız, kullanmadığınız içeriklere göre daha üst sıralar da yer alacaktır. Mikroformatları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

#115 DMOZ Kaydı: Dmoz kaydı olan sitelerin, diğer sitelere göre daha pozitif sıralama sahibi olduğunu görüyoruz.

#116 Backlink Güvenilirliği: Sitenize backlink veren siteler, Google’ın gözünde güvenilir bir site ise, sizin siteniz de güvenilir bir site olarak tanımlanacaktır. Bu faktör de google sıralama kriterleri’ni işaret etmektedir.

#117 Forum Profil Backlinkleri: Profiller den edinilen backlinklerin, faydalı olduğunu sananlar olabilir yalnız bunun aksine daha fazla zarar veriyor.

Forumlarda aktif olarak kullandığınız profiliniz den sitenize link çıkışı yapmanız, bir çok konuya yorum yaptığınız da google bunların hepsini indexlemektedir. Zamanla daha fazla artıkça bunlar spam olarak algılanacaktır.

Öneriğimiz backlink almak istiyorum diyorsanız, sadece bir seferlik link ekleyip hiç kullanmayacağınız profiller edinin.

#118 Backlink Veren İçeriğin Uzunluğu: 500 kelimelik bir içerikten link almanız, 500 kelime’den az içerikten link almaktan daha iyidir.

Bunun nedeni ise, Google uzun yazılmış içerikleri sever, ne kadar uzun yazılmış bir içerikten link alırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

#119 Backlink Veren İçeriğin Kalitesi: İçeriğin kalite bakımın dan zayıf, yetersiz olması diğer bir içeriğin uzun, zengin bir içerik ve görseller ile desteklenmesinden alınan backlinkten daha faydasız olacaktır.

Backlink edinirken, içeriğin görseller ile desteklenmesi, video, uzun yazılmış içerik olarak tercih etmelisiniz.

#120 Site Genelindeki Backlinkler: Bir siteden backlink edindiğiniz de alınan backlink’in sitenin her yerin de görünmesi, yüzlerce backlink aldığınız anlamına gelmez. Google bunu sadece alınmış bir backlink olarak tanımlar.

#121 Bir Anahtar Kelime Vasıtası ile Alınan Organik Hit/Gösterim Oranı: Bir içeriğiniz veya sayfanız oldukça fazla hit veya görüntülenme alıyor ise, içeriğinize ait hedef anahtar kelimeniz sıralamada üst sıralar da yer alacaktır buda google sıralama kriterleri arasın da yer almaktadır.

#122 Tüm Anahtar Kelimeler İçin Alınan Oganik Hit/Gösterim Oranı: Sitenizin veya içeriklerinizin, diğer sitelere göre daha fazla görüntülenme veya kullanıcı çektiğini düşünürsek, diğer sitelere göre sırlamanız daha üst sıralara da yer alacaktır. Buda sıralama kriterleri arasında yer almaktadır.

Bunu başarmanızın temel faktörü, kaliteli benzersiz ve zengin içerikler üretmeniz anlamına geliyor.

#123 Hemen Çıkma Oranı: Kullanıcı deneyimi google için oldukça kritik bir durumdur. Kullanıcılar sitenize belirli bir içerikten geliyor ve diğer içeriklere göz atmadan çıkıyorsa hemen çıkma oranınız oldukça fazla olacaktır.

Bu google kriterleri arasında çok fazla önem taşımaktadır, son zamanlar da google tüm güncellemelerini kullanıcı odaklı yapmaktadır. Hemen çıkma oranınızı düşürmek için, kaliteli içerikler üretmeli ve ilgi çekici başlıklar kullanmalısınız.

#124 Direkt Trafik: Kullanıcılar arama motorları üzerinden gelmiyor, referal bağlantı üzerinden gelmiyor yani (facebook,twitter) veya diğer siteler üzerinden sitenize gelmiyor ise, Google’ın gözün de siteniz kullanıcılar tarafından benimsenmiş ve akılda kalmış bir site olarak görünür.

Bu saye de direkt arama çubuğuna sitenizi yazarak erişim sağlamaları google’ın gözün de oldukça kaliteli ve akılda kalmış bir site olarak görüntülenecektir.

#125 Tekrar Eden Trafik: Sitenize erişim sağlayan kullanıcılar, farklı zaman dilimin de tekrar sitenizi ziyaret ediyor sa bu tekrar eden trafik anlamına gelir. Google sitenize gelen ziyaretçileri, tekrar sitenize getirmenizi oldukça olumlu karşılar.

Ayrıca google sıralama kriterlerine direkt olarak etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

#126 Chrome’da Yer İşareti Koyulmuş Sayfalar: Kullanıcılar sitenizi veya her hangi bir içeriğinizi Google Chrome’da favorilerine ekliyor veya yer işaretine ekliyorsa google tarafından sitenizin değerli olduğunu anlayacaktır.

#127 Google Toolbar Verileri: Google toolbar üzerinden edindiğinği bilgileri sıralama kriteri olarak kullanır ve bu google sıralama kriterlerine yansır.

#128 Yorum Sayısı: Bir içeriğinizin almış olduğu tüm yorumları fazlaysa, google bu içeriğin yararlı ve etkileşiminin fazla olduğunu anlayacaktır.

#129 Sitenizde Ortalama Geçirilen Süre: Arama motoru üzerinden içeriğinize ulaşan kullanıcıların, ilgili içerikte ne kadar zaman geçirdiği google tarafından oldukça önem taşımaktadır.

Fazla zaman geçirilen içeriklerin, google tarafından değerli kılınması direkt olarak sırlama kriterlerinize oldukça etki sağlayarak sıralamanızı etkileyecektir.

Bu yüzden her zaman bahsettiğimiz gibi uzun ve kaliteli ayrıca zengin içerikler üretmelisiniz.

#130 Tazelik: Google yapılan bazı aramalar da yeni ve güncel içeriklere değer verir.

#131 Çeşitlilik: Anlamsız ve belirsiz olan anahtar kelimeler, farklı bir şekil de google’da aranmış kelimeler de görüntülenebilir.

Örneğin; Google sıralamaları neye göre belirliyor kelimesini aratan bir kullanıcıya, google sıralama kriterleri içeriğini gösterebilir buna çeşitlilik diyoruz.

#132 Kullanıcı İnternet Geçmişi: Bir kullanıcının sürekli ziyaret etmiş olduğu bir sitenin, aramasını yaptığı farklı bir anahtar kelime de içeriği varsa, o kullanıcının arama sonuçlarında normal sıralamasın dan ziyade üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.

#133 Kullanıcı Arama Geçmişi: Bir kullanıcı arama motoruna “şikayet” yazıp arama yapıp daha sonrasın da “site” diye arama yaparsa, google kullanıcıya arama sonuçlarında site şikayetleri gösterir.

#134 Coğrafi Hedefleme: Google arama sonuçların da ülke uzantısına göre veya yerel bir ülke IP adresi olan sitelere ülke bazında aramalarda öncelik tanır.

Örneğin; Türkiye’den bir içerik arıyorsunuz, google size türkçe ve konumu türkiye’den olan siteleri öncelik olarak gösterecektir. Bu yüzden hosting seçimi yaparken, Türkçe yayın yapacaksınız Türkiye de bulunan hosting firmaları tercih etmelisiniz.

#135 Güvenli Arama: Google arama motorun’da güvenli arama özelliği açık olan kullanıcılara, argo, yetişkin içerikler, vb sayfaları göstermeyecektir.

#136 Google Plus Çerçeveleri: Google arama motorunda arattığınız bir kelime de google çerçevelerine eklediğiniz bir kullanıcının yazısı varsa, ilgili içerik sadece sizin aramanıza özel üst sırada çıkacaktır.

#Öneri: Bunu bir strateji olarak düşünerek, kullanıcıların sizi google plus’ta çerçevelerine eklemesini sağlayın. (Bu şekil de organik ve doğal hit kazanabilirsiniz.)

#137 DMCA Şikayetleri: Google DMCA şikayeti almış sitelerin, sıralamada düşürür.

Bu yüzden kesinlikle, telif hakkı içeren içerikleri, görselleri veya videoları siteniz de paylaşmayın.

#138 Resim Sıralama Sonuçları: Google görsel organik sıralamanızı, görsel arama sonuçları içerisin de de kullanır.

#Öneri: Sitenize ekleyeceğiniz görsellerin, dosya ismini görselin içeriğine göre yazın ve alt etiket kullanırken görsele aynı odak kelimeyi yazın.

Sosyal Kriter Faktörleri

#139 Tweet Sayısı: Almış olduğunuz backlinkler kadar, içeriklerinizin tweet olarak atılması sıralama kriterleri arasın da oldukça büyük önem taşımaktadır.

#140 Fenomen Twitter Hesaplarından Atılan Tweetler: Milyonlarca veya binlerce takipçisi olan twitter hesabından herhangi bir içeriğinizin tweet olarak atılması, yeni bir twitter kullanıcısının tweet’in den binlerce kat daha iyidir.

#141 Facebook Beğeni Sayısı: Google facebook hesaplarının çoğunu “Gizlilik Ayarları” nedeni ile göremez, yalnız bir içeriğin aldığı çok fazla beğeniyi bir google sırama kriteri olarak karşımıza çıkartır.

#142 Facebook Paylaşım Sayısı: Bir içeriğinizin yüzlerce kişi tarafın dan paylaşılması, binlerce kişi tarafından beğenilmesin den çok daha iyidir. Bunun nedeni, sitenizin öneriliyor olması ve hit almasından kaynaklanır.

#143 Fenomen Facebook Hesapları: Üst kısım da twitter fenomen hesabı maddesin de belirttiğimiz konu burada da geçerlidir. Yüksek takipçili sayfalar ve profillerden paylaşılmak çok fazla etkilidir.

#144 Pinterest Pinleri: Tüm halka açık olan, ve herkes tarafından görüntülenebilir olan pinterest’te içeriklerinizi paylaşmanız ve kullanıcıların da paylaşması oldukça önem taşır. Google sıralama kriterleri arasın da oldukça önem taşımaktadır.

#145 Google+1 Sayısı: Google sırlama kriterlerin’de içeriğinizin Google +1 yapılması resmi olarak açıklanmasa da direkt olarak sıralamanıza etki etmektedir.

Bu yüzden Google Plus’u aktif olarak kullanmalısınız ve kullanıcıların içeriğinizi +1 yapmasını sağlamalısınız.

#146 Fenomen Google+ Hesapları: Fenomen binlerce takipçisi olan, google plus hesabından içeriğinizin paylaşılması sitenize ve içeriğinize domino etkisi yaratarak sıralamasını yükseltecektir.

#147 Google Authorship: Google onaylı profiller den sitenizin paylaşımını yapan içeriklere, oldukça değer verir. Son zamanlar da Authorship etkisini yitirse de hala kriterler arasında yer alır.

Marka Faktörleri ve Kriterleri

#148 Marka İsmi Anchor Metni: Aldığınız geri bağlantıların yani backlinklerinizin anchor text olarak sitenizin isminde yapılması mesela “yengeec” gibi, bu kelimeye link verilmesi demek google’a marka olma yolunda giden bir yayıncı olduğunuz anlamını gönderir.

#149 Marka Aramalar: Sitenizi sürekli ziyaret eden bir kullanıcı, google üzerin den sitenizin adresi ile beraber bir kelimeyi aratıyorsa bu kriter de markalaşma yolunda gittiğiniz anlamını taşıyor.

Örneğin; ( yengeec seo, yengeec en iyi hosting firması hangisi, yengeec blog ipuçları ) gibi.

#150 Facebook Sayfası ve Takipçisi Olan Siteler: Google sitenize ait facebook sayfasını ve yüksek takipçilerinizi markalaşma yolunda gittiğinizi anlar ve değer verir.

#151 Twitter Sayfası ve Takipçisi Olan Siteler: Google sitenize ait twitter sayfasını ve yüksek takipçilerinizi markalaşma yolunda gittiğinizi anlar ve değer verir.

#152 Şirketin Resmi Linkedin Sayfası: Çoğu girişimin resmi linkedin profil sayfası bulunur, bu kriter de markalaşma yolu için birebirdir.

#153 Resmi LinkedIn Sayfasında Çalışan Listesi: Şirket çalışanlarınız, profillerin de resmi linkedin hesabınız da çalıştığını gösteriyorsa bu kriter de markalaşma yolunda olduğunuzu google’a bildirir.

#154 Meşru Sosyal Medya Hesapları: 5.000 veya 10.000 takipçili bir sosyal medya hesabına sahip olmanız ve 3-5 paylaşımın yapılması ile binlerce insan tarafından paylaşılması google markalaşma kriteridir.

#155 Backlink Verilmeden İsimden Bahsedilmesi: Sitenizin ismi diğer platformlar da geçiyorsa ve link verilmemişse kelimeye, google bunu markalaşma kriteri olarak algılayacaktır.

#156 RSS Abone Sayısı: Google’ın sahip olduğu FeedBurner Rss aboneliği, ne kadar çok aboneniz mevcut ise markalaşma kriteri olarak algılanacaktır.

#157 Şirket Adresinizi Google+ Yer İmlemesinde Belirtmek: Resmi bir şirket olmuş iseniz, artık google plus + ve google business sayfalarına resmi adresini belirtmek zorundasınız.

Google bu konuyu da markalaşma kriteri arasın da bulunduruyor.

#158 Sitenin Vergi Ödeyen Bir İşletme Olması: Bir diğer markalaşma kriteri ise, Google sitenizin bir şirketle beraber vergi ödeyip ödemediğini kontrol etmesidir.

On Page ( Site içi Spam Kriter Faktörleri )

#159 Kötü İzlenime Sahip Sitelere Backlink Vermek: İlaç, kredi, yetişkin ve diğer zararlı sitelere backlink sağlamanız sitenizin sıralamadan düşmesini sağlayacaktır.

#160 Açılır Penccere (Popup) ve Dikkat Dağıtıcı Reklamlar: Son güncellemeler ile Better Ads Standarts‘larına yönlenik güncellemeler ile, artık bu tür reklamlar kullanımı sıralama kaybına neden olacaktır.

#161 Gereğinden Fazla SEO Optimizasyonu: İçeriklerinize oldukça yoğun etiketler ve anahtar kelimeler kullanımınız gereğinden fazla seo optimizasyonu olur yani spam olarak algılanırsınız ve ceza yersiniz.

Bu gibi önlemleri dikkate alarak seo uyumlu makaleler yazmanız gerekiyor, bunun için ayrıca Yoast SEO eklentisini kullanarak içeriğiniz de ki yaptığınız hataları görebilir ve uyumlu bir hale getirebilirsiniz.

#162 Sayfada Üzerindeki Reklamlar:  Sıralama kaybı yaşamak istemiyorsanız, sayfalarınızın en üst kısmına kesinlikle reklam eklemeyin! Google sıralama kriterleri arasın da önem taşımaktadır.

#163 Satış Ortaklığı Linkleri: Satış amacı taşıyan ortalık içeriklerini google aslında pek sevmiyor, yalnız bu içeriklerinizin sıralamaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Düzgün ve açıklayıcı bir içerik oluşturarak sıralamaya girebilirsiniz.

#164 Otomatik Üretilen İçerikler: İçeriklerinizi kendiniz değil de, yazılımlar ile otomatik spinleyip oluşturursanız google bunu anlayacaktır ve sitenize ceza verecektir.

#165 IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi: Hosting sunucunuza ait bir ip adresi spam olarak işaretlenmişse, hosting sunucusunda bulunan tüm siteler aynı ceza işlemini görmesi kaçınılmazdır.

Bu yüzden önerimiz paylaşımlı hosting kullanıyorsanız, kendinze özel ip adresi almanız. Hosting sağlayıcınıza size özel ip tanımlamasını isteyiniz.

#166 Meta Açıklamasını Spamlama: İçeriğinizin meta açıklamasını doğru yapmanız gerekiyor, içeriğinizle alakalı bir özet olarak düşünün. Farklı amaçlar için kullanırsanız ve aldatıcı açıklama kullanmanız spam cezası yemenize neden olabilir.

Bu yüzden içeriklerinizin açıklamasını tam olarak özet şeklin de düşünerek yazınız.

Off Page ( Site Dışı Spam Kriterleri

#167 Olağan Dışı Backlink Alımı: Siteniz için bir ay içerisin de toplam da doğal olarak 20 backlink edindiğinizi düşünün, 1 hafta sonra 30 backlink edinmeniz tamaman sitenizin sıralaması için agresif backlink çalışması olduğunu google’a gösterecektir.

Bu konu da sıralama kaybına neden olacaktır, kendiniz için bir yol haritası çizin ve 1 ay için de toplam kaç backlink alacağınızı hesaplayın, daha sonra düzenli olarak her ay bu limiti yavaş yavaş artırarak ilerleyin.

#168 Düşük Kaliteli Backlink Sayısının Çok Fazla Olması: Çok fazla sayıda alınan profil backlinkler, forum backlinkler, ziyaretçi defteri backlinkleri sitenize zarar vericektir ve spam olarak algılanmanız muhtemeldir.

Bunun yerine, doğal ve kaliteli backlinkler elde etmeniz gerekiyor. 1000 tane kalitesiz backlink edineceğinize 100 tane kaliteli backlink edinmeniz çok daha iyi olacaktır.

#169 Backlink Alınan Sitenin Siteniz ile İlgisi: Bulunduğunuz sektör ve kategori haricin de yayın yapan siteler den çok fazla link alımı yapmanız sitenizin spam olarak algılanmasına neden olacaktır.

Backlink alımı yaparken, ilgili sektörünüz de ki diğer bloglar, siteler, forumlar dan backlink alımı sağlamalısınız.

#170 Aynı IP Adresinden Gelen Linkler: Aynı sunucu üzerinde bulunan ve ip adresleri aynı olan sunuculardan oluşturduğunuz paravan bloglar’dan link alarak yükselmeye çalışmanız spam cezası yemenize neden olacaktır.

#171 Backlink Satmak: Backlink satmak, google tarafından ceza almanıza neden olur bunun nedeni ise alınan geri bağlantıların tamamen doğal olmasın dan kaynaklanmaktadır. Ticari biçimde yapılan bu çalışmalar fark edildiği takdir de google sıralama kirterleri arasında ceza alacaksınız.

 

+2000 Abone Arasına katıl

Web sitesin'den para kazanma sırrı nedir? Seo nasıl yapılır? Blog ipuçları ile site trafiğini nasıl artırırım? Seo araçlarını nasıl kullanabilirim? gibi tüm sorularınızın cevaplarını öğrenmek için, bültene abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Popüler Yazılar

    DAHA FAZLA GÖSTER