Kapat

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Anasayfa SEO SEO Nedir, Nasıl Yapılır?
seo-nedir-nasil-yapilir
100% Ortalama Puan

Nelere Yer Verdik?

Aşağıda ki puanlamalar temel seo kavramı, seo çalışmalarının nasıl yürütüldüğünü ayrıca seo nedir nasıl yapılır sorusu hakkın da sizlere fikir vermek amacı ile yapılmıştır.

SEO
%100
Strateji
%100
Keyword
%100
İpuçları
%100

SEO Kavramı ve Bilgileri

Seo Nedir?

Seo nedir nasıl yapılır bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi duruma gelmesi yani en üst sıralarda ve ilk sayfalarda yer alması için yapılan tüm çalışmalara verilen addır ve bu seo  konusunda yapılabilecek en iyi açıklamadır. Seo açılımı Search Engine Optimization dur. Türkçe anlamı da arama motoru optimizasyonudur.

Web sitesi sahibi firmaların, web sitelerini kullanıcılara daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırabilmeleri için seo çalışmalarına ihtiyaçları vardır. Ancak ticari ya da kişisel web sitelerinin arama motorlarında daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi biraz daha zaman isteyen bir süreçtir.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo çalışmalarında site içi ve site dışı etkenler bulunmaktadır. Ve seo nedir nasıl yapılır çalışmalarında bu etkenleri iyi yönetmek oldukça önemlidir. Site içi seo çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususlar; web sitesinde kullanılacak kelimeler, konuların içeriği, yapısal etkenler ve sitenin teknik durumudur.

Seo çalışmalarında en önemli noktalardan birisi de anahtar kelime belirlemektir. Bu nedenle seo nasıl öğrenilir konusunda anahtar kelimelerin ziyaretçiler tarafından nasıl karşılık gördüğü çok önemlidir. Bu konuda arama hacmi verileri, bir anahtar kelime ya da anahtar kelimelerin tamamının bir aylık süreçte ne kadar arama yapıldığı miktarını ortaya koyar. Kısa bir sürede web sitesini üstlere taşımak isteyenler seo nedir çalışmalarında arama hacmini iyi yorumlamalılardır. Çünkü arama hacmi ziyaretçilerin ilgisi konusunda oldukça fazla ipucu verir. Ve seo nedir nasıl yapılır çalışmalarında bu belirtilen arama hacmi büyük önem taşımaktadır.

Arama hacminden sonra üst sıralarda ve ilk sayfalarda yer alma konusunda yardımcı olan çalışmalardan birisi de anahtar kelimelerin rekabet etmesidir. İlk olarak bir anahtar kelime ne kadar para kazandırıyor ise o anahtar kelimenin rekabet durumu o kadar zorludur. Rekabet içinde olan anahtar kelimeler, seo nasıl yapılır resimli anlatım gibi konularda eğer büyük firmaların web sitelerinde bulunuyor ise de yine bu anahtar kelime ile ilgili rekabetin yüksek olduğu anlamına da gelmektedir. Ancak bu rekabeti yüksek anahtar kelimelere sahip olmak da büyük yatırımlar sonucunda gerçekleşebilmektedir.

Başarılı Seo Çalışması İpuçları

Web sitelerinin üst sıralarda yer alması için seo nedir nasıl yapılır konusunda web sitesinde açılış sayfasında içeriğin açık olarak bulunması gerekmektedir. Ve içerikler ekranın üst kısımlarında bulunmalı ve ziyaretçiler alt kısma inmeden içeriğe ulaşabilmelilerdir. Ve seo nasıl öğrenilir uygulamalarında daha üst sıralarda yer alabilmek için web sitesinin üst kısmında yer vermemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca hiçbir içeriğin reklamla kapatılmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca içeriklerin seo nedir gibi bir hiyerarşide bulunması oldukça önemlidir.

Web sitesi sahipleri seo nedir çalışmalarında web sitelerinin belirli bir site adreslerinin olmasını ve iletişim seçeneklerinin doğru olmasına dikkat etmelilerdir. Bu şekilde daha iyi sonuç alınabilecektir. Başarılı seo çalışması için seo nasıl öğrenilir konularında dikkat edilmesi gereken nokta gizlilik politikası hakkında sayfaların bulunmasıdır. Ayrıca seo nedir nasıl yapılır sorusuna cevap olarak web sitesinde kenar çubuğu içeriklerinin seviyelerini azaltmak da seo çalışmalarında kolaylık sağlayacaktır. Bununla birlikte seo çalışması nedir nasıl yapılır konusuna değinildiğinde eğer hitap edilecek hedef yerel hedeflerse ilgili lokasyona ait bilgiler açıklama ve başlık kısımlarında bahsedilmelidir.

seo-nedir

Seo çalışmalarında başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken diğer püf nokta her sayfaya bir anahtar kelime belirlemek olmalıdır. Bir sayfada birden çok anahtar kelime sığdırmaya çalışmak oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Bunun yanında belirlenecek anahtar kelime  web sitesindeki ürün ya da hizmet ile ilgili olmalıdır. Ve seo çalışması nasıl yapılıyor çalışmalarında rakip web sitelerine trafik oluşturan anahtar kelimeler tespit edilerek rakip sitelere karşı stratejiler geliştirilebilir. Ayrıca seo nedir nasıl yapılır çalışmalarında tıklama sayısını takip etmek de, yoğunluk oluşturacak anahtar kelimelere yönelme anlamında oldukça önemlidir.

Püf noktalardan birisi de seo nasıl yapılır resimli anlatım sisteminde başlık etiketi karakter sınırının 55 karakter olmasıdır ve bu 55 karakter aşıldığında başlık yarım kesilecektir ve bu da ziyaretçiler tarafından ziyaret edilme performansını etkileyecektir.

Web sitesinde kaliteli ve özgün içerik sahibi olması ziyaretçilerin daha sağlıklı bilgileri bulmalarını sağlayacak ve ziyaret edilme oranını da çoğaltacaktır. Bu sayede de kullanılan anahtar kelimenin değeri artacaktır. Web sitelerinin sayfa sonlarına yoğun bir marka paylaşımında bulunmak ziyaretçileri rahatsız edeceğinden bu davranıştan uzak durmak gerekmektedir. Ancak web site ana sayfaları markaya ayrılmalıdır. Çünkü seo nedir nasıl yapılır uygulamalarında aynı anahtar kelimelerden sık tekrarlamak ziyaretçileri sıkacaktır. Web sitesi içeriklerinde özgünlük oldukça önemlidir ve taklit içeriklerden kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki özgün içerikler site ziyaretçilerinin daha çok ilgisini çekecektir ve anahtar kelimelerin seo nasıl öğrenilir konusunda daha da gelişmesini sağlamaktadır.

seo-calismasi-nasil-yapilir

Meta açıklamalar web sitelerinin ilk sıralarda yer alması için önemlidir. Meta açıklama, web sitesinin arama motorlarındaki sonuçlanan reklamdır. Bu açıklama 155 karakterlidir. Eğer açıklama 155 karakteri geçerse açıklama yarım gözükeceğinden bu sınırı geçmemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca seo çalışması nedir nasıl yapılır sorusuna cevap olarak da özetlemek gerekirse tüm bu sayılan etkenlere özen gösterilmesi durumunda ilk sıralarda yer almak oldukça kolaylaşacaktır. Ve seo nedir nasıl yapılır sisteminde meta başlıklarda anahtar kelimeler kullanmak pozitif yönde yarar sağlayacaktır.

Hedeflenen anahtar kelimenin erken hatta ilk paragrafta kullanılması, arama motoru sonuçlarında iyi duruma gelmenin ciddi sebeplerinden birisidir. Sayfa içeriklerinin uzun olması da arama motorlarında yükselmek için oldukça önemlidir. Ancak sırf arama motorları için uzun içerikler oluşturulmamalı ve ziyaretçiler baz alınarak içerik uzunlaştırılmalıdır.

Seo çalışması nasıl yapılıyor denildiğinde anahtar kelime sıklığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, seo nasıl yapılır resimli anlatım konusunda içeriğe ilgi çeken video ya da resim eklemek de o içeriğin daha fazla paylaşılmasını sağlayarak seo çalışmasına artı yönde katkı yapacaktır. Bu sayede içerik daha fazla insana yayılacaktır. Ve seo nedir nasıl yapılır çalışmalarında ana sayfadan diğer içerik sayfalarına bağlantı vermek de unutulmaması gereken noktalardan birisidir. Bu sayede web sitesinin ana sayfasını ziyaret eden ziyaretçiler diğer sayfalardaki içeriklere de kolayca erişebileceklerdir. Bunun yanı sıra güvenilir ve sağlam sitelere de dış bağlantılar verilerek seo çalışmasına katkıda bulunabilmektedir.

seo-nasil-yapilir

Bunların yanı sıra web sitesine seo çalışması nedir nasıl yapılır sorusu kapsamında düzenli olarak içerik eklemek ve mevcut bulunan içeriklerin düzenli aralıklar ile güncellenmesi de seo çalışması için oldukça önemlidir. Ayrıca arama motorlarında indekslenmesi istenmeyen sayfalar kapatılabilmektedir. Ancak bunu yaparken önemli sayfaların engellenmediğinden emin olunması gerekmektedir. Bunların yanında da seo çalışması olarak web sayfasına girip hemen çıkma konusunda da seo nedir nasıl yapılır hedeflerinde düşük bir orana sahip olmak gerekmektedir. Çünkü web sitesinin ziyaretçiler tarafından erken terk edilmesi de web sitesinin ilk sıralarda yer alması konusunda belirleyici etkenlerdendir. Bunlar hız problemi ya da kısa ve yetersiz içerikler gibi nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Eğer bu tarz sorunlar var ise seo nedir sorusu dahilinde hızlı bir şekilde giderilmelidir.

Ziyaretçilerin seyir hareketlerini takip edebilmek adına ısı haritası özelliğinden faydalanarak öğrenilmek istenilen veriler elde edilebilmektedir. İçerikleri kapatan reklamlar seo nasıl öğrenilir konusu ile birlikte web sitesinden uzak tutulması gerekmektedir. Çünkü bu olay web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını engellemektedir. Web sitesinin seo nasıl yapılır resimli anlatım konusunda her tarayıcı, işletim sistemi ve cihazdan seo nedir nasıl yapılır denilerek erişilebilir olması da ziyaretçi kaçırmamak adına yapılabilecek iyileştirmelerdendir.

Web sitesinde sayfalarda seo nasıl öğrenilir konusunda sergilenen içeriklerin dil bilgisine uygun şekilde ve kolay okunabilir olmasına dikkat edilmelidir. Web sitesinin sunucusunun hızlı ve güvenilir olması da seo nasıl yapılır resimli anlatım sektöründe ziyaretçiler açısından oldukça önemli etkenlerdendir. Sonuç olarak seo çalışması nedir nasıl yapılır sorusuna cevap olarak güvenilir olmayan sitelere girişin de seo çalışmalarına katkı yerine daha da az ziyaret edilerek üst sayfalardan uzaklaşması söz konusu olabilmektedir. Ve seo çalışması nasıl yapılıyor denildiğinde ziyaretçilerin karşılaştıkları hatalar ile ilgili istatistiki veriler elde edilerek bu hataların daha fazla kullanıcıların karşısına çıkmaması adına çalışma yapılması gerekmektedir. Ayrıca seo çalışması nedir nasıl yapılır konusunda site haritaları kısmından web sayfasına site haritası eklemek de artı bir durum doğuracaktır.

seo için site yapısı nasıl olmalı

Bununla birlikte seo nedir çalışmalarında istatistik bilgileri de sık sık kontrol edilmelidir. Çünkü istatistik bilgileri, anlık trafik bilgilerini ve değişimlerini, bunun dışında değişimlerin nelerden kaynaklandığını da tespit etmek amacı ile seo nasıl öğrenilir konusu oldukça yararlı bir çalışma olacaktır. Bunların dışında web site hızının iyileştirilmesi de üst sıralarda yer alabilmek için seo çalışması nasıl yapılıyor sektöründe oldukça önemli iyileştirmelerdir. Bunun için yapılması gereken çalışmalar zaman geçmeden yapılmalı ve site ziyaretçilerine seo nasıl yapılır resimli anlatım konusunda daha kaliteli hizmet verilmelidir.

Sayfa içeriklerinde kullanılacak resim ya da videolara alt metin eklemek de seo çalışması nedir nasıl yapılır alanında web sitesinin daha çok ziyaret edilmesine ve daha fazla paylaşılmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu görselleri kullanırken resim boyutlarını da seo nedir sorusuna cevaben sayfaya göre ayarlamak oldukça önemlidir.

Web sitesinin kaliteli ve ziyaretçisi çok olan bir web sitesinden bağlantı alması da seo çalışması nasıl yapılıyor konusunda web sitesinin daha çok ziyaret edilerek üst sıralarda yer almasını olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca seo nasıl öğrenilir denildiğinde hangi alanda hizmet veriliyor ise o alandaki sağlam sitelerden bağlantı almak da faydalı olacaktır. Ve seo nasıl yapılır resimli anlatım konusunda rakip bağlantılar kontrol edilmeli ve gerek görüldüğünde onların bağlantı aldığı siteler backlink edilmelidir. Bunların yanında seo çalışması nedir nasıl yapılır denildiğinde bağlantı profili çeşitlendirilmelidir. Blog, sosyal medya, video siteleri gibi sitelerden seo nedir konusunda bağlantı alınması da faydalı olacaktır.

Sosyal medyada boy göstermek seo çalışması nasıl yapılıyor çalışmalarında bağlantıların yaygınlaşması seo çalışmasına olumlu yönde katkı yapacaktır. Kişisel ya da ticari sosyal medya hesaplarından seo nedir çalışmaları kapsamında web sitesine bağlantılar paylaşmak da önemlidir. Bu bağlantıların da seo çalışması nasıl yapılıyor konusunda daha fazla paylaşılmasını sağlamak gerekmektedir.

arama-motoru-optimizasyonu-seo

Sonuç olarak web sitesinin seo nasıl yapılır resimli anlatım çalışmaları dahilinde üst sıralarda bulunması firma için çok önemlidir. Bu yüzden seo çalışması nedir nasıl yapılır çalışmaları bu sayılan tüm püf noktaları bu amaç için uygulanması gerekmektedir. Bununla birlikte seo nasıl öğrenilir konusunda web sitesi yönetenler içinde üst sıralarda bulunmak oldukça önemli bir durumdadır. Ve seo nedir sorusuna cevabı doğru bulmak önemlidir. Çünkü seo nasıl öğrenilir konusunda bilgisiz olmak siteyi alt sıralara sürüklemektedir. Kullanıcıların da seo nasıl yapılır resimli anlatım çalışmalarında üst sıralarda olma isteği bu konudaki gelişimi arttırmaktadır.

Seo eğitimi almak için seo çalışması nasıl yapılıyor hakkında sürekli bir gelişim ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda firmaların da seo çalışması nedir nasıl yapılır konusu hakkında çok ilgilenmesi seo öğrenimini arttırmıştır. Seo sürekli gelişen bir sektör olduğu için seo çalışması nasıl yapılıyor konusunda sürekli güncellemeler takip edilmelidir. Ve seo çalışması nedir nasıl yapılır çalışmalarında olumlu sonuç alabilmek için oldukça sabırlı olunmalıdır. Çünkü seo sektörü seo nasıl yapılır resimli anlatım konularında oldukça sabır gerektiren bir alandır. Ayrıca seo çalışması nasıl yapılıyor sorusuna cevap aramak için kapsamlı bir alandır.

# BONUS: Reknova’nın hazırladığı ve ücretsiz dağıttığı 9 Adet SEO PDF kitabını indirerek, stratejik seo çalışmaları yapabilirsiniz. Tüm herşey a dan z ye detaylı bir şekil de anlatılmıştır. İçeriği ise;

 • arama motoru pazarlaması
 • arama motoru spamlaması
 • arama motorlarının arama anatomisi
 • başarılı bir web sitesinin 4 temel şartı
 • internet işletmecilerine on altın kural
 • online mağzalar ve 7 problem
 • seo web tasarım iki ayrı dünya
 • web siteleri için seo
 • yerel şirketler için seo

+2000 Abone Arasına katıl

Web sitesin'den para kazanma sırrı nedir? Seo nasıl yapılır? Blog ipuçları ile site trafiğini nasıl artırırım? Seo araçlarını nasıl kullanabilirim? gibi tüm sorularınızın cevaplarını öğrenmek için, bültene abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Popüler Yazılar

  DAHA FAZLA GÖSTER