Kapat

WordPress 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme İşlemi

Anasayfa Wordpress WordPress 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme İşlemi
wordpress-404-sayfaları-nasıl-yönlendirilir
100% Ortalama Puan

404 sayfaları anasayfa yönlendirildi mi?

404 hata sayfaları başarılı bir şekil de makalemizde ki gibi yapıldıysa, yönlendirme işlemi başarılı bir şekil de gerçekleştirilmiş demektir. Bu sayede sitemizin kazancı ne olur ?

Sıralama değeri
%100
Spamdan korunma
%100
SEO optimizasyonu
%100

Herkese merhaba! 404 (Bulunamadı) hataları bildiğiniz gibi web sitenizde silinmiş içerikleriniz den dolayı hatalar vermektedir, ve arama motorları sildiğiniz içerikleri daha önceden indexlediyse yani dizine eklediyse ve siz bu içerikleri sildiğiniz de kullanıcılar arama sonuçların dan ilgili içeriğe tıkladığı zaman 404 sayfa bulunamadı hatası ile karşılaşıcaktırlar. WordPress 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme nasıl yapılır?

Peki 404 hata sayfalarının sitemize bi zararı var mı?

Web sitenize zararı oldukça büyük, öncelikle arama motorları tarafından  404 hata sayfalarınızın çoğalması “Manuel Spam” cezası almanıza neden olur. Hedef kullanıcılarınız konusun da hit düşüşü yaşarsınız. Kendi adınıza örneğin bir düşünün, arama motorlarını kullanarak bir arama gerçekleştiriyorsunuz, arama sonuçların da aradığınız bir bağlantıya tıkladığınız zaman karşınıza 404 sayfa bulunamadı hatası veren bir uyarı metini çıktı sizin bu web sitesi ile fikriniz direk olumsuz yönde olacaktır.

404-sayfaları-yönlendirme

Ayrıca web sitenizin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)  faktörlerini de oldukça olumsuz etkileyecektir. 404 sayfaları sitenizin SEO değerlerine oldukça zarar verir ve arama sonuçların da ki sıralamanızı etkileyecektir. Bu yüzden 404 hata sayfalarınızı anasayfanıza yönlendirerek, bu sorundan kurtulmuş olursunuz ve kullanıcı deneyiminiz için de iyileştirme yapmış olursunuz.

Daha sonrasın da tekrar arama yaptığınız da bu web sitesini gördüğünüz de aklınıza gelecek ilk şey faydasız bir web sitesi ve hatalı bir içerik üreten site sınıfını alacaktır. Bu görüş ile yola çıkarak, 404 hata sayfalarının önemini bu basit örnek ile değerlendire bilirsiniz.

404 bulunamadı hata sayfalarını toplu şekil de nasıl yönlendirebiliriz?

404 hata sayfalarını toplu bir şekil de anasayfaya yönlendirmenin pek çok yolu mevcut.

  • WordPress kullanıcıları Admin Panelin’den Görünüm > Düzenleyici sekmesine erişim sağlayarak sağ kısımda bulunan 404 şablon dosyasına tıklayınız. Aşağı da vermiş olduğum kodu en üst kısıma ekleyerek kaydediniz. Artık tüm 404 hata sayfalarınız otomatik olarak, anasayfanıza yönlendirecektir.

wordpress-404-hata-sayfaları-yönlendirme

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>
  • FTP üzerinden, 404.php sayfanıza yönlendirme kodunu manuel ekleme işlemi.

Ftp ile hostinginize bağlanın, /wp-content/themes/kullandığınıztemaklasörün’de bulunan 404.php dosyanızı masa üstüne indirin, Notepad ++ yardımı ile düzenleyin ve yukarı da göstermiş olduğum işlem gibi, 404.php dosyanızın en üst kısmına ekleyin ve kaydedin. Daha sonra düzenlemiş olduğunuz dosyayı /wp-content/themes/kullandığınıztemaklasörüne göndererek 404.php dosyanızı güncelleyin. Bu şekil de manuel olarak, 404.php sayfa hatalarınızı da anasayfanıza yönlendirmiş olacaksınız.

404.php dosyam mevcut değil ne yapmam lazım?

Masa üstünüze, 404 adında bir txt dosyası oluşturun. Daha sonra aşağıda verdiğim kodu txt dosyasının içerisine kopyalayın ve txt dosyasını farklı kaydet seçeneğini seçerek, masa üstüne 404.php şeklin de kaydedin. Ftp ile hostinge bağlanarak, /wp-content/themes/kullandığınıztemaklasörün içerisine gönderiniz.  Bu şekil de 404.php sayfanızı oluşturmuş ve tüm 404 bulunamadı hatalarını anasayfanıza yönlendirmiş olursunuz.

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>

Ben bu işlemleri gerçekleştiremiyorum bilgim yok, eklenti ile halledemezmiyim diyorsan seni de unutmadık.

WordPress 404 yönlendirme eklentisi;

WordPress 404 yönlendirme eklentisi ile kolay bir şekil de tüm 404 hatalarını anasayfana yönlendirebileceğin bir eklenti mevcut bu senin için sevindirici bir haber. Eklentinin adı All 404 Redirect to Homepage bu eklenti sayesin de çok basit iki tıklama ile hataları anasayfana yönlendirebileceksin. Eklentiyi sitenize kurduktan sonra aşağıda ki  iki basit adımı izleyin.

wordpress-eklenti-ile-404-yönlendirme

  1. ilk olarak redirect all 404 pages to ( yani tüm 404 sayfalarını bu sayfaya yönlendir diyor ) buraya kendi sitenizin adını yazacaksınız. Kendimden örnek vereyim, https://yengeec.com yazacağım 1. yere.
  2. Daha sonra 404 Redirection Status: ( 404 yönlendirme durumu ) Enabled yapıyoruz yani aktif ediyoruz, daha sonra alt buttonda bulunan Update Options butona tıklayarak güncelliyoruz artık hata sayfalarınız bu basit iki adımla anasayfanıza yönlendirildi.

Artık 404 bulunamadı hatalarınız dan kurtulmuş oluyorsunuz, bu saye de web master tools’da 404 hata sayfalarınız zaman içerisin de düzelecektir. Google botları sitenizi taradıktan sonra, web master tools üzerin de bulunan 404 bulunamadı hataları da gidecektir.

+2000 Abone Arasına katıl

Web sitesin'den para kazanma sırrı nedir? Seo nasıl yapılır? Blog ipuçları ile site trafiğini nasıl artırırım? Seo araçlarını nasıl kullanabilirim? gibi tüm sorularınızın cevaplarını öğrenmek için, bültene abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Popüler Yazılar

    DAHA FAZLA GÖSTER