Kapat

WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu

Anasayfa Wordpress WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu

Yoast SEO Ayarları’na Başlamadan Önce

#Önemli: Şuan da yoast seo ayarları konumuza başlamadan önce, farklı bir seo eklentisi kullanıyorsanız, kullanmış olduğunuz ayarlarınızı kaybetmemeniz için SEO Data Transporter eklentisi ile mevcut olan ayarlarınızı yoast seo’ya aktarabilirsiniz.

#Önemli: Diğer bir konu ise All in One SEO Pack veya Headspace2 SEO gibi eklentiyi aktif olarak kullanıyor iseniz, WordPress Seo by Yoast eklentisini kurup aktif ederek, import kısmından mevcut seo ayarlarınızın hepsini yoast seo eklentisine aktarabilirsiniz.

Tüm işlemler bittikten sonra, kullanmış olduğunuz eklentiyi pasif hale getirerek yoast seo ayarlarına geçebilirsiniz.


Konumuza başlamadan önce bir diğer bilmeniz gereken unsurlar ise, en iyi wordpress SEO ayarları diye bir konu olamaz, her sitenin farklı seo ayarları ihtiyacı olabilir veya kişiler farklı seo ayarları kullanımını tercih edebilir. Anlayacağınız üzere kişiden kişiye fark göstermektedir. Bizler bu konuda sadece kendi kullandığımız en iyi yoast seo ayarlarını sizlere bildiriyoruz.

Ayrıca kesinlikle emin olmalısınız ki, yapacağınız bu ayar siteniz için en ideal seo ayarları olacaktır. Kendi sitelerimizde de bu ayarları kullanıyoruz.

Yoast SEO Kurulumu

#1 İlk olarak siteadresiniz,com/wp-admin.php ile admin panelinize bağlanarak Eklentiler sekmesine gelin ve Yeni Ekle düğmesini kullanın.

en iyi yoast seo ayarları

#2 Karşınıza aşağıda ki gibi bir görüntü çıkmış olacaktır, daha sonra sağ tarafta ki arama kutusundan yoast seo yazarak arama yapın.

yoast seo ayarları

#3 Sol kısımda gördüğünüz gibi yoast seo eklentisi karşımıza çıkıyor, şuan eklenti bende aktif olduğu için böyle görünüyor sizde ise hemen yükle düğmesi olacaktır.

#4 Hemen yükle düğmesini kullanarak eklentiyi kuruyoruz daha sonra etkinleştir düğmesine tıklayarak yoast seo eklentisini aktif etmiş oluyoruz. Şimdi ise yoast seo ayarları kurulumuna hazırız.

Kurulum Tamamlandığına Göre İlk Ayarlarımıza Geçebiliriz

İlk yapmamız gereken şey, Yoast SEO eklentisinin kendi paneline erişim sağlayarak aktif ediyoruz.

Admin Paneline erişim sağlayalım daha sonra şu yönergeleri izleyelim SEO>Dashboard>Features kısmına erişim sağlayın ve burada bulunan Advanced Settings Pages kısmını etkin hale getiriyoruz ve kaydediyoruz.

yoast-seo-ayarları

Yoast SEO Gelişmiş Ayarlarını Etkinleştirme

Dashboard – Yoast SEO

Eklentinin kurulumunu yaptığımıza göre artık admin paneli üzerinden SEO düğmesinden yoast seo ayarları ve yönetim paneline erişim sağlayabilirsiniz.

SEO ve Dashboard kısımlarına ulaştıktan sonra burada ki Dashboard ayrıca Genel sekmelerini kullanmayacağız buradaki fonksiyonları sadece yoast seo ayarlarının sıfırlanması için kullanırsınız. Bir nevi telefonlarda ki fabrika ayarlarına dön seçeneği gibi düşünebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz tüm ayarlarınızı sıfırlama ihtiyacı duyarsanız, Dashboard düğmesine tıklayıp daha sonra Genel düğmesine tıklayarak aşağıda ki kısım da bulunan Restore default settings kısmını kullanın.

yengeec.com-yoast-seo-ayarları

Features – Yoast SEO Ayarları

Bu kısımda kullanacağımız tam 7 adet özellik bulunuyor. Bu özelliklerin neye yaradıklarını anlatalım ve bu özelliklerin hepsini aktif etmenizi öneriyoruz.

Advanced Settings Pages: İlk olarak bunu kurulumun başın da zaten gerçekleştirmiştik.

#1 SEO analysis: SEO analizi, makalenizin seo uyumlu olup olmadığı hakkın da sizlere öneriler sunuyor. Bu sayede artık tüm makalelerinizi SEO uyumlu hale getiriyor olacaksınız bu özelliği etkinleştirin.

#2 Readability analysis: Okunulabilirlik analizi, makalenizin yapısını ve okunulabilir olmasını iyileştirmeniz için sizlere öneriler sunuyor. Yani kullanıcı odaklı kolay okunulabilir makale haline getirmeniz için mükemmel bir çözüm. Bu özelliği de etkinleştiriyorsunuz.

yoast-seo-ayarları-v1

WordPress Yoast SEO Features Sekmesi Ayarları

#3 Cornerstone content: Makale içeriğinizin özelliğini, web siteniz deki içeriklerinizi işaretlemenize ve filtrelemenizi sağlar bu eşsiz özelliği de etkinleştirin ve diğer yoast seo ayarları özelliklerine geçelim.

#4 Text link counter: Metin bağlantısı sayacı görevini yapıyor, site yapınızı iyileştirmenize yardımcı olacak ve size içeriğiniz hakkın da linkleme konusun da öneriler de bulunacaktır etkinleştirelim.

yoast-seo-ayarları-v2a

WordPress Yoast SEO Features Sekmesi Ayarları

#5 Ryte integration: Sitenizin arama motorları tarafından indexlene bilir olup olmadığını Ryte özelliği ile günlük olarak kontrol edilir ve herhangi bir sorun olduğun da sizi uyarır. Bu özellikte yoast seo ayarları için oldukça önemlidir.

#6 Admin bar menu: Yoast SEO yönetici çubuğu menüsü, sayfaları analiz etmek için yararlı bağlantılar içeriyor ve yeni olabilecek her türlü gelişmeleri size kolayca bildirme işlemini gerçekleştiriyor.

yoast-seo-ayarları-v3

WordPress Yoast SEO Features Sekmesi Ayarları

Tüm işlemleri sağladığımıza göre alt kısım da bulunan save changes düğmesini kullanarak ayarlarımızı kayıt ediyoruz.

Firma Bilgileri – Yoast SEO Ayarları

WordPress Yoast SEO eklentisini kurulumunu yaptıktan sonra bir diğer yapmanız gereken önemli bir faktöre geçelim şu yolu izleyin Admin paneli<>SEO<>Dashboard<>Firma bilgileri kısmına erişin ve burayı ayarlarıyoruz.

#1 Web Sitenin ismi: Sitemizin arama motorları sonuçların da görünmesini istediğimiz ismi yazıyoruz.

#1 Alternatif isim: Alternatif olarak kullanmak istediğiniz bir isim daha varsa onu da bu kısma ekliyoruz biz boş bıraktık. Siz dilediğiniz gibi kullana bilirsiniz.

#2 Firma yada Kişi: Google Knowledge Graph ağında yer almak istiyorsanız, burada ki kısmı firma olarak seçip sitenizin logosunun linkini ekliyorsunuz.

 

wordpress-yoast-seo-ayarları

WordPress Yoast Firma Bilgileri Ayarları

Web Yöneticisi Araçları

Bu kısım oldukça pratik bir şekil de işinize yarayacaktır. Arama motorlarına sitenizi eklerken, size vermiş olduğu kodları manuel olarak eklemek yerine direkt olarak bu kısıma ekleyerek sitenizi Google, Bing ve Yandex arama motoruna kayıt edebiliyorsunuz.

Arama motorlarının sitenizi doğrulamanız için verdiği kodları buraya ekleyip kaydet dedikten sonra, doğrula seçeneğini kullanarak sitenizi eklemiş oluyorsunuz oldukça pratik bir işlem öyle değil mi ?

yoast-seo-ayarları-nasıl-yapılır

WordPress Yoast SEO Web Yöneticisi Araçları Ayarları

Güvenlik – Yoast SEO Ayarları

Web sitenize içerik girişi sağlayan editörler var ve siz editörlere güvenmiyorsanız bu gelişmiş ayarları sadece siz görmek istiyorsanız bu fonksiyonu etkisiz olarak kayıt edin.

Bir diğer konu ise, güveniyorsanız ve gelişmiş ayarların tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir hale gelmesini istiyorsanız bu yetkiyi vermek için ise etkin hale getirebilirsiniz.

wordpress-güvenlik-ayarları

WordPress Yoast SEO Güvenlik Ayarları

Başlıklar & Metalar – WordPress Yoast Seo Ayarları

İlk olarak sitemizin admin menü barında bulunan yoast seo ayarları sekmesine tıklayarak, daha sonra SEO Ayarları<> Başlıklar & Metalar düğmesine tıklıyoruz.

yoast-seo-meta-ayarları

Yoast SEO Başlıklar & Metalar – Genel Ayarları

Genel

yoast-seo-başlık-ayarları

WordPress Yoast SEO Başlıklar & Metalar – Genel Ayarları

# Başlık Ayırıcı: Bu tamamen görsellik bakımından farklı bir görünüm elde etmek için kullanılır, seo konusun da herhangi bir etkisi yoktur. Bu özelliği aktif ettikten sonra artık içerikleriniz aşağıda ki resim de ki gibi olacaktır.

Ayrıca arama sonuçların da sitenizin bilinirliğini artırmaya yönelik yapılan bir strateji olarak da düşünebilirsiniz bu yüzden kullanmanızı öneriyoruz.

wordpress-başlık-ayraçı

WordPress Yoast SEO Başlık Ayracı Belirleme

# Readability Analysis: Okunulabilirlik analizi özelliğidir, bunu kesinlikle aktif etmenizi öneriyoruz sitenizin genelini okunulabilirliğini ayrıca yazılarınızın kullanıcı odaklı okunulabilirliğini analiz ederek size rapor sunuyor bu sayede seo uyumlu içerikler üretmenize fayda sağlıyor.

# Keyword Analysis: Yoast SEO’nun en önemli özelliğidir, bu özelliği de aktif etmeniz gerekiyor yazılar da ki anahtar kelimeleri analiz etmeye yarıyor.

Anasayfa

wordpress-yoast-seo-basliklar-metalar-ana-sayfa-ayarlari

WordPress Yoast SEO Başlık ve Metalar – Ana Sayfa

Anasayfa kısmından siteniz için başlık, açıklama ayrıca anahtar kelimelerinizi belirlemek için bu kutucakları dolduruyoruz. Görmüş olduğunuz bizim kendi ayarlarımız dır.

# Site Başlığı Şablonu: Sitenin başlığı SEO için en önemli kriterdir. Arama motorları ilk olarak sayfanın başlığına göz atar ve içerisin deki anahtar kelimelerinize göre sayfanızın değerini belirler.

SEO konusun da bir sayfa başlığının minimum 50 ile maksimum 70 karakter sınırında olması gerekiyor. 70 karakteri geçmeniz spam olarak algılanabilir veya arama sonuçların da kötü bir görünüme neden olabilir.

Kendimiz için yazmış olduğumuz başlık kısmına %%sep%% kodunun anlamı daha önce yapmış olduğumuz başlık ayıraçının kısa kodudur, %%sitename%% kodu ise sitemizin adının kısa kodudur.

Yani bu şekil de yoast seo ayarları yapmam aşağıda ki gibi görünüme neden olacaktır bizim kullandığımız budur.

wordpress-başlık-ayraçı

WordPress Yoast SEO Başlık Ayracı Belirleme

Yoast SEO Ayarları ve Kısa Kodları

Bu konuya girmeden önce, kullanabileceğiniz veya kullandığımız tüm kısa kodların ne anlama geldiğini öğrenmeniz de fayda var. Yoast seo ayarları için kullanabileceğiniz kısa kodlar ve anlamları aşağıda ki gibidir.

 

%%date%%Yazının veya sayfanın yazım tarihini göstermenizi sağlar
%%title%%Yazının veya sayfanın başlığını göstermenizi sağlar
%%sitename%%Site genel ismini göstermenizi sağlar
%%sitedesc%%Site genel açıklamasını göstermenizi sağlar
%%excerpt%%Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturur
%%excerpt_only%%Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturmaz
%%tag%%Etiketleri göstermenizi sağlar
%%category%%Yazının veya sayfanın kategorisini göstermenizi sağlar
%%category_description%%Kategori açıklamasını göstermenizi sağlar
%%tag_description%%Etiket açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_description%%Terim açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_title%%Terim başlığını göstermenizi sağlar
%%modified%%Konunun son düzenlenme tarihi göstermenizi sağlar
%%id%%Yazının veya sayfanın ID numarasını göstermenizi sağlar
%%name%%Yazının veya sayfanın yazar adını göstermenizi sağlar
%%userid%%Yazının veya sayfanın yazar kayıt ID’sini göstermenizi sağlar
%%searchphrase%%Aramada kullanılan kelimeyi göstermenizi sağlar
%%currenttime%%Olağan (şuanki) saati göstermenizi sağlar
%%currentdate%%Olağan (şuanki) tarihi göstermenizi sağlar
%%currentmonth%%Olağan (şuanki) ayı göstermenizi sağlar
%%currentyear%%Olağan (şuanki) yılı göstermenizi sağlar
%%page%%Sayfa numarasını göstermenizi sağlar (Örnek sayfa 2 – 4)
%%pagetotal%%Toplam sayfa sayısını göstermenizi sağlar
%%pagenumber%%Sayfa numarasını göstermenizi sağlar
%%caption%%Ekteki görselin açıklamasını göstermenizi sağlar
%%focuskw%%Odaklanılan anahtar kelimeleri göstermenizi sağlar
%%cf_<custom-field-name>%%Özel alan eklememize yarar
%%ct_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi alanı eklememize yarar
%%ct_desc_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi açıklaması göstermenizi sağlar
%%sep%%Başlık Ayıracı Kısa Kodu

Kısa Kodların Çalışma Şekilleri

# Site başlığı şablonu kısmına (üst kısımda ki görselde) %%title%% kodunu yazarsak arama sonuçların da ilk önce koymuş olduğumuz yazı başlığını göstermeye yarıyor.

#  %%page%% kodunu koymak ise sayfalarınız için aynı ayarları kullanmanızı sağlar.

# Sonrasında ise %%sep%% kodunu eklediğimiz de, daha önce seçmiş olduğumuz | başlık ayracını yazı başlığının sonuna ekler. Sep’in anlamı ise separator yani türkçesi ayıraç anlamına geliyor.

# Arama sonuçlarında kullanıcılar için sitenizin markalaşma yolunda ilerlemesi için, %%sitename%% kodunu ekleyerek arama sonuçların da içeriğinizin sonun da site adınızı gösterebilirsiniz.

Yazı Tipleri Yoast Seo Ayarları

wordpress-yoast-seo-basliklar-metalar-yazi-tipleri-ayarlari

Yazılar:

# Başlık Şablonu:  Bu varsayılan ayarlar, otomatik bir şekil de gelir ve en iyi başlık biçimlendirme şeklidir. Bir makale oluşturduğunuz zaman yazı başlığınız %%title%% SEO başlığı olarak otomatik tanımlanır ve yazının yanına direkt olarak seçmiş olduğumuz başlık ayraçı eklenir daha sonrasın da ise %%sitename%% yazının sonuna site adresiniz eklenir.

Bu otomatik olarak gelen yoast seo ayarları tercih edilebilecek en iyi ayarlardır. Farklı bir şekil de kendinize özel değiştirmek istiyorsanız da yukarı da ki vermiş olduğumuz kodları kullanarak, özelleştirebilirsiniz.

# Meta Açıklama Şablonu:  Meta açıklaması makelenizin arama sonuçların da başlıktan sonra gelen açıklama kısmını ifade etmektedir. Aşağıda ki görsel de gördüğünüz gibidir.

WordPress Yoast SEO Meta Açıklaması Nedir

WordPress Yoast SEO Meta Açıklaması Nedir

İçerikleriniz için meta açıklaması nereden ekleyeceğinizi konu içerisin de göreceksiniz yoast seo ayarları yazımızı okumaya devam ediniz.

Meta açıklama şablonu kısmına yukarı da belirtmiş olduğumuz herhangi bir kod kullanımını veya bir metin girişi yapmanız siteniz de ki tüm içeriklerin meta açıklaması olarak arama sonuçların da yer alacaktır.

Bu büyük bir sorun olacağı için, bu kısmı boş bırakacaksınız ve her içeriğinize özel meta açıklaması ekleyeceksiniz.

#  Meta Anahtar Kelime Şablonu: Bu kısmı da boş bırakıyorsunuz, üst kısım da ki meta açıklama şablonu ile aynı diyebiliriz.

# Meta Robotları: Bu kısım da ki “index” – “noindex” anlamı ise, arama motorları tarafından dizine eklenmesine izin vereceğiniz veya izin vermeyeceğiniz anlamını taşıyor. Örneğin kategori kısmın da no index seçeneğini seçerseniz arama motorları kategorileri’nizi indeklsemeyecektir.

# Kod Parçacığı Önizleme Tarihi: Bu kısımın anlamı ise, paylaştığınız bir içeriğin yayınlandığı tarihi arama motorlarına göstermesidir. Bu özelliği kesinlikle aktif etmeniz gerekiyor, seo bakımın dan oldukça faydalı olduğunu bilmelisiniz.

wordpress-yoast-yazi-tipkeri-sayfalar-ayalari

# Sayfalar: Hemen üst kısım da yazılar kısmı için yaptığımız tüm ayarları aynı şekil de buraya yapıyoruz yoast seo ayarları için sayfalar kısımın da ki kod parçacığı ön izlenmeside ki tarih kısmında ki seçeneği gizle yapıyoruz.

#Ortam

Ortam kısmı ise sitemizin attachment dosyaların dan bahsediyor, bu kısıma oldukça dikkat edelim hafife alınacak bir nokta değil.

Genel olarak attachment sayfaları oldukça değersiz sayfalar olarak geçer seo konusunda da kalitesiz anlamını taşıyor, burada ki ayarları yaparken tüm hepsini no index olarak ayarlamanız yoast seo ayarları için oldukça önemlidir. Diğer iki seçeneği ise gizle olarak işaretliyoruz.

wordpress-yoast-seo-yazi-tipleri-ortam-ayarlari

#Kategoriler

Bu kısımda ki başlık şablonu, meta açıklama şablonu ayrıca meta anahtar kelime şablonunu yukarıda paylaşmış olduğum kodlar ile sitenize göre özelleştirme yapabilirsiniz ben yoast seo ayarlarını bu şekil de kullanıyorum dilerseniz ayarlarınızı bu şekil de ayarlaya bilirsiniz.

# Meta Robots: Bu kısmı noindex olarak kullanmamın amacı ise, arama motorlarının kategori sayfalarımı dizine eklemesini istemediğim içindir. Bunun nedeni ise kategori sayfalarına ulaşan kullanıcılar kısa sürede siteden ayrılıyorlar.

Kısa sürede siteden ayrılmaları da sitenizin “Hemen Çıkma” oranını yükseltiyor.  Bu sitenizin olumsuz etkileneceği anlamına gelir, hemen çıkma oranını düşürmek için kategorilerinizi noindex olarak işaretleyiniz. Bunun opsiyonel yani tamamen size bağlı olduğunu unutmayın dilerseniz aktif edebilirsiniz.

wordpress-yoast-seo-basliklar-metalar-kategoriler-ayarlari

# Etiketler

# Etiketler Meta Robots: Sitemin etiketlerinin arama motoru tarafından dizine eklenmesini istemediğim için noindex seçeneğini işaretliyorum.

Yoast seo ayarları için ve web siteniz için uygun olanı budur. Bunun nedeni ise arama motorları sitenizin etiketlerini indexler yani dizine ekler ise, içeriklerinizi arama motorun da arayan kullanıcılara etiketleriniz çıkacaktır. Bu etiketlere tıklayan kullanıcılar direkt olarak içeriğinizi görmek yerine arama sonucun da çıkan etikette ki tüm içerikleri görecektir.

Örneğin; yoast seo ayarları etiketini varsayalım, kullanıcı arama sonuçların da bu etiket ile karşılaşıp tıkladığı zaman, yoast seo ayarları içeriğinizi değil de, bu etikete yazılmış içeriklerinizi görecektir direkt olarak içeriğe ulaşamadığı için kısa sürede sitenizi terk edecektir.

Ayrıca noindex’in bir diğer faydası için sitenize seo açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Kısaca duplicate content yani kopya içerikler den sitenizi arama motorlarından korumaya fayda sağlamaktadır.

# Arşivler

Bu kısım da ki ayarları da etkisiz hale getiriyoruz ve noindex olarak kullanıyoruz. Bunun nedeni ise sitenizde ki sayfalarınızı yani arşivlerinizi  arama sonuçların da kopyalanmış bir şekil de göstermemektir.

Yani bir içeriği defalarca arama sonuçların da indexlenmesini önlemenizi sağlıyoruz.

wordpress-yoast-seo-basliklar-metalar-arsivler-ayalari

# Diğer

# Arşivlerin Alt Sayfalarını İndexleme: Bu kısmı noindex olarak işaretliyorsunuz, dediğimiz gibi tekrar tüm içerikleri indexlemesini istemiyoruz.

# Meta Anahtar Kelime Etiketi Kullan: Bu kısmı kendinize göre ayarlayabilirsiniz, bilmeniz gereken şey artık içerikleriniz de meta anahtar kelime kullanımı seo açısın dan etkisiz hale geldi, arama motorların da üst sıralara çıkmak için artık kullanılmıyor. Dilerseniz yoast seo ayarları için aktif edebilirsiniz.

Burayı işaretlediğiniz zaman, içeriklerinizi oluştururken alt kısımlar da şu şekil de bir görüntü olacaktır;

wordpress-yoast-seo-meta-anahtar-kelimeler

Bizim önerimizi soracak olursanız, bu özelliği aktif hale getirip işaretleyin. Her içeriğiniz için 5 den fazla anahtar kelime kullanmayın.

# Site Genelinde noodp Meta Robot Etiketini Zorla: Dmoz kaydı olan siteler bu özelliği aktif hale getirsin, dmoz kaydı olmayan siteler ise pasif duruma getirerek diğer yoast seo ayarları’na geçebilir.

Öneri: Dmoz sitesinin taşınmasıyla beraber, artık siteler orjinal “Dmoz” domainin de barınmıyor, bu yüzden bu özelliği pasif yaparak devam edin.

Yoast SEO Ayarları – Sosyal Ayarlar

# <> Admin Panelin’den <> SEO <> Sosyal <> Hesaplar kısmından web sitenizin tüm sosyal medya hesaplarını burada ki gerekli yerlere ekliyoruz. Bu sayede arama motorlarına sitenizle alakalı olan sayfalarınızın bağlantılı olduğunu göstermiş oluyorsunuz.

yoast-sosyal-ayarları

Facebook

Sosyal kısmın da olan Facebook ayarlarınızı yapmak için, facebook sekmesine tıklayınız. Daha sonra Open Graph Meta Verisi Ekle kısmını etkinleştiriyoruz.

Ana sayfanın facebookta ki yapacağınız paylaşımlarınız da hangi görseli, başlığı ve açıklamayı kullanarak paylaşmasını belirleyebiliyorsunuz.

Facebook’ta uygulama oluşturarak, uygulama kodunuzu facebook APP ID kısmına yazmayı unutmayın.

sosyal-facebook

sosya-facebook-2

 

Bu özelliği aktif ettikten sonra, ayrıca bir içerik oluşturduğunuz da yazıların alt kısmın da aşağıda ki görsel de ki gibi bir bölüm oluşacaktır. Yoast seo ayarları için bu oldukça güzel bir özelliktir.

wordpress-seo-ayarları

Yazılarınızın altında çıkacak olan bu kısım da, Facebook üzerin’den hangi başlık, hangi açıklama ve hangi resim ile içeriğinizin paylaşılmasını sağlayabiliyorsunuz. Aynı şey, diğer kısımlar da olan twitter v.b için de geçerli bir durumdur.

Xml Sitemap – Ayarları

WordPress Yoast SEO eklentisi ayrıca site haritası özelliğinin olması, manuel olarak site haritası oluşturmanıza gerek kalmadığını söylemek istiyoruz. Farklı site haritası eklentileri kullanmanıza gerek kalmıyor, yoast seo ayarları içerisin de kendi sitemap özelliği mevcut.

Bir çok eklenti kullanmanız site hızınızı düşürücektir, yoast seo tüm özellikleri tek eklenti içerisin de barındırdığı için oldukça tatmin edici bir seo eklentisi diyebiliriz. Xml site haritası becerisini etkin hale getiriyoruz, ve daha sonra site haritamıza göz atmak için, Your XML Sitemap’ın hemen altında bulunan XML Sitemap mavi metin yazısına tıklıyoruz.

yoast-seo-xml-site-map-ayarları

Xml Sitemap – Ayarları / Yazı Tipleri

Site haritanızın içerisin de bulundurmak istemediğiniz kısımları buradan ayarlıyorsunuz, site haritasının dışında tutmanız gereken özellikler Ortam, Portfolio, Slides ve Options ayarlarını site haritasında değil olarak işaretliyorsunuz.

yoast-seo-ayarları-yazı-tipleri

Xml Sitemap – Ayarları / Kategoriler

Burada ki kısım da, yazı tiplerin de anlatmış olduğumuz gibi site haritasında bulunmasını veya bulunmamasını istediklerinizi ayarlıyorsunuz. Ayarlarınızı aşağıda ki görsel de ki gibi yapabilirsiniz. Yoast seo ayarları için uygundur.

yoast-seo-xml-kategori-ayarları

Yoast SEO – Gelişmiş Ayarları

 

# Yol Haritası Burada ki yol haritası ayarlarını, ve sitenizin yapacağı yönlendirmelerin nasıl görüntüleneceğini ayarlıyoruz. Aşağıda ki görselde ki gibi ayarlaya bilirsiniz.

yoast-seo-gelişmiş-ayarları

# Kalıcı Bağlantılar Yoast seo ayarları içerisin de bulunan kalıcı bağlantı kısmını düzenlemeden önce ilk olarak yapmanız gereken şey, admin panelinize erişim sağlayıp <> Ayarlar <> Kalıcı Bağlantılar sekmesine tıklayarak siteniz için, seo uyumlu olacak şekil de düzenleyerek kaydedin.

!! ÖNEMLİ !! Kalıcı bağlantı sekmesin de yapacağınız işlemler bilinçli bir şekil de yapılması gerekiyor, aksi halde sitenizin SEO’suna çok ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden aşağıda ki belirtmiş olduğum herşeyi dikkatlice okuyun ve ayarları ona göre yapın.

Kategori Linkler İçin Varsayılan Uzantıyı Kaldır: Siteniz için, her hangi bir kategori oluşturduğunuz zaman dikkat ettiyseniz, kategorinin url linkine category kelimesini ekliyor.

Örneğin sitem de, Yoast Seo Ayarları diye kategori oluşturdum. Oluşturmuş olduğum kategorinin linki aşağıda ki gibidir;

https://www.yengeec.com/category/yoast-seo-ayarlari

Görmüş olduğunuz gibi, linkin ortasına category kelimesini ekliyor. Bu wordpressin kendi varsayılan ayarları ile beraber gelmektedir. Yoast seo eklentisi ise tam burada devreye girerek “category” kelimesini url’den kaldıralım mı diye size soruyor.

Burada kaldır, düğmesini işaretleyip kayıt ettikten sonra, kategori url’miz aşağıda ki gibi olacaktır;

https://www.yengeec.com/yoast-seo-ayarlari

SEO bakımın dan  en doğru olanı da budur. Kelimeleriniz domaine ne kadar yakın olursa, seo bakımından oldukça etkili olacağını bilmenizi istiyorum.

Kritik: Arama motorların da tüm kategorilerinizin linkin de category olarak dizine eklendiyse, kesinlikle bu özelliği kullanmayın bu kısmı tut seçeneğin de kalsın. Çünkü kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmeniz, sitenizin seo ayarlarına çok zarar verecektir. Bunun nedeni ise, url yapısı değişeceğin den kaynaklanıyor.

Web siteniz yeni ise, veya yeni kurduysanız kesinlikle burada ki ayarlı kategoriler için varsayılan uzantıyı kaldır seçeneğini işaretliyorsunuz.

# Redirect Attachment URLs to Parent Post URL: Üst kısımlar da attachment hakkın da bilgi vermiştik, makalenize görsel eklediğiniz zaman wordpress varsayılan bir şekil de o görsel için ayrıca bir sayfa oluşturmaktadır. Buna attachment page diyoruz, ve bunlar google’ın sevmediği yararsız sayfalardır.

Burada ki ayarı Yönlendirme seçeneğini işaretleyerek, bütün görselleriniz için oluşturulan attachment sayfaları görselin ekli olduğu sayfaya veya içeriğinize yönlendiriyor. Bu sayede gereksiz ve yararsız olan attachment sayfalarından sitenizi arındırmış oluyorsunuz.

# Stop Words in Slugs: Bu kısımın anlamı ise “stop word’s” amacı ise şu; why, and, the, a gibi kelimelerden bahsetmektedir. Kullanıcı dostu ve SEO uyumlu url link yapıları için bu kelimeleri url linklerin den kaldır anlamını taşıyor, bize soracak olursanız kaldırı işaretleyiniz.

# ?replytocom Değişkenlerini Kaldırır: Yoast seo ayarları için, burada ki kısmı görselde gördüğünüzün tam tersine “Kaldır” yaparak, sitenizin SEO’su için oldukça iyi olacaktır.

Siteniz de herhangi bir sayfanıza veya içeriğinize yorum yapıldığı zaman, wordpress her yorum için bir URL uzantısı atamaktadır. Örnek aşağıda ki gibi inceleye bilirsiniz.

https://www.yengeec.com/yoast-seo-ayarlari/#comment-11544

Sitenize gelecek, tüm yorumlar için ayrı ayrı oluşturulacak olan bu URL’ler arama motoru botları tarafından dizine eklendiği zaman yani ‘index’ aldığı zaman, sitenizi kopya içerik olarak algılayacaktır. Bunun en büyük nedeni ise URL linklerinin hepsi ayrı ayrı url adresleri gibi görünse de, içerik olarak %99 aynı görünecektir.

# Redirect Ugly URLs to Clean Permalinks: Bu özellik ise sitenize link veren kişiler, sitenize vermiş olduğu link’te yanlış bir kelime veya parametre kullandığı zaman, bu özellik eğer aktif ise yanlış yazılmış olan url’yi otomatik olarak doğru olan site url’nize yönlendirmeye çalışıyor. Yalnız bu özelliği kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yoast SEO – RSS Ayarları

# Aşağıda ki görsel de görmüş olduğunuz gibi, RSS ayarların da kullandığımız kısa kodlar sayesin de, sitenizin feed akışına link ekler, bu sayede içeriklerinizi sizden habersiz başka sitelere çeken kişiler, onların dahi haberi olmadan sizin sitenize backlink vermiş oluyor.

Şöyle düşünün sizin haberiniz olmadan, birileri içeriğinizi yayınladığı zaman, içeriğinizi yayınlamış olan kişi ayrıca içeriğinize ait URL linkini de yayınlamış olacaktır, bu sayede sitenize backlink kazandırmış oluyor ve içeriğin gerçek sahibinin de siz olduğunuz anlaşılabiliyor.

Yoast seo ayarları RSS için, aşağıda ki kullanmış olduğumuz görsel de ki kısa kodları aynen uygulayın.

yoast-seo-rss-ayarlari

Araçlar – Yoast Seo Ayarları

# Dosya Düzenleyicisi: Burada ki kısım dan sitenize ait olan robots.txt ayrıca .htaccess dosyalarına kolayca ulaşabilirsiniz ve düzenleme yapabilirsiniz. Sürekli olarak bu dosyaları güncelleyen kişiler için eşsiz bir özellik. Durmadan FTP’ye bağlanmaya gerek kalmıyor.

# Toplu Düzenleyici: Burada ki özellik ise, siteniz de bulunan bütün içeriklerinizi toplu halde düzenleyebiliyorsunuz. (Başlık, Açıklama vb) aklınıza gelebilecek tüm herşeyi toplu halde düzenleyebilirsiniz.

yoast-seo-ayarları-araçlar

 

# İçe Aktar / Dışa Aktar:  Burada ki kısım ise tahmin edebileceğiniz gibi yoast seo ayarları’nın yedeğini alabileceğiniz bir bölümdür. Yoast seo ayarlarını eksiksiz bir şekil de yaptıktan sonra, yedeğinizi buradan alıp, daha sonra farklı bir site kurulumun da yoast seo ayarlarına gelerek içe aktar yapıp tüm ayarlarınızı tek tuşla hazır hale getirebilirsiniz.

 

# Ayrıca, almış olduğunuz seo ayarlarının yedeğini daha sonra, her hangi bir farklı SEO eklentisinde kullanabilirsiniz. All in One Seo Pack, HeadSpace2 veya Woo Themes SEO gibi farklı eklentiler de almış olduğunuz yedeği kullanabilirsiniz.

# Tebrikler! Artık Yoast Seo Ayarları tamamen doğru bir şekil de ayarlanmıştır. Sitenize içerik girerken hemen içeriğin alt bölümüne inerek, yoast seo kutusun dan gerekli seo uyumlu önerileri dikkate alın ve tüm hepsi yeşil olana kadar gerekl işlemleri sağlayın.

Artık tamamen SEO uyumlu içerikler üretebilmek için hazırsınız, bol şans!

+2000 Abone Arasına katıl

Web sitesin'den para kazanma sırrı nedir? Seo nasıl yapılır? Blog ipuçları ile site trafiğini nasıl artırırım? Seo araçlarını nasıl kullanabilirim? gibi tüm sorularınızın cevaplarını öğrenmek için, bültene abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Popüler Yazılar

    DAHA FAZLA GÖSTER